Tomasz Pietrzyk/Agencja Gazeta

Wiceminister Gadomski o tym, czy szpitale wykonają ryczałt

Udostępnij:
Ministerstwo Zdrowia liczy, że szpitale zaczną przyjmować więcej pacjentów niecovidowych i to zwiększy wykonanie ryczałtu. Może się równie dobrze okazać, że nic nie odrobią. Co wtedy? – Istnieje takie ryzyko, będziemy reagować – zapowiada wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.
– Szpitale nie wyrabiają ryczałtu, na postawie którego rozliczają się z NFZ. A od tego zależy, ile pieniędzy trafi do ich budżetów chociażby w 2021 r. – przypomina „Dziennik Gazeta Prawna” w rozmowie z wiceministrem Gadomski.

– Zdajemy sobie sprawę, że mogą być z tym trudności, dlatego we wrześniu podjęliśmy decyzję o wydłużeniu okresu rozliczeniowego dla szpitali. Wykonanie ryczałtu za ten rok zostało przedłużone do połowy przyszłego roku. Zresztą wykonanie ryczałtu do lipca było na poziomie 47 proc. jego rocznej wartości. Mniejsze, niż zakładaliśmy, ale trzeba wziąć poprawkę na to, że mieliśmy lockdown – komentuje Gadomski.

Resort zakłada, że szpitale zaczną przyjmować więcej pacjentów niecovidowych i to zwiększy wykonanie ryczałtu. Ale mamy drugą falę epidemii. Szpitale są szturmowane przez chorych na koronawirusa. Może się równie dobrze okazać, że nic nie odrobią. „Dziennik Gazeta Prawna” pyta, co wtedy? Czy resort ma dla nich jakiś plan?

– Istnieje takie ryzyko, będziemy reagować. Mamy na obserwacje i analizy jeszcze 9 miesięcy, w tym na wypracowanie zasad, które będą fair – odpowiada wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

– Jak? Dostaną po prostu mniej pieniędzy? – dopytuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Wiceminister przyznaje, że gdy podejmowano decyzję o przedłużeniu rozliczania ryczałtu, sytuacja epidemiczna była zgoła inna.

– Wypracujemy rozwiązanie, które będzie bezpieczne dla szpitali, ale jednocześnie zapewniające, że pacjenci będą mieli zagwarantowaną dostępność do świadczeń – mówi Gadomski.

Przeczytaj także: „Wiceminister Gadomski o długach szpitali”, „Rozwiązaniem jest stworzenie w każdym szpitalu oddziału obserwacyjnego”, „Przypadek szpitala jednoimiennego z Kędzierzyna-Koźla” i „COVID-19 z perspektywy szpitala klinicznego”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.