Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

(Bez)kolejkowa ściema

Autor: Krystian Lurka |Data: 25.02.2020
 
 
– Rozmawiałem z lekarką pracującą w mojej przychodni. Powiedziała, że zrezygnuje z pracy, jeśli będziemy zapisywać więcej pacjentów. To jest dramat, lekarze odejdą „w prywatę” – informuje „Menedżera Zdrowia” szef jednej z przychodni AOS. Dlaczego zrezygnują? Z powodu zmian zaproponowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Szef przychodni krytykuje likwidowanie limitów do niektórych specjalistów. Twierdzi, że to ściema. - Przychodzi pacjent do przychodni i chce od razu zapisać się do endokrynologa. Słyszy, że dostęp jest nielimitowany. Uważa, że to dobra wiadomość i chwali resort. Nie zdaje sobie sprawy, że od tego nie przybędzie lekarzy – mówi. Podobne problemy zgłaszają inni szefowie przychodni.
Od 1 marca Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci za wszystkich pierwszorazowych pacjentów u neurologów, kardiologów, ortopedów i endokrynologów, a od lipca 2020 r. będzie takie wizyty premiować finansowo. Wycena zwiększy się o 17 proc. Od stycznia 2021 r. planowana jest kolejna „podwyżka”, tym razem o 10 proc.

Szef jednej z przychodni AOS w rozmowie z „Menedżerem Zdrowia” przyznaje, że lekarzy jest za mało, żeby z miejsca zacząć przyjmować więcej pacjentów, a ponadto wielu z nich myśli o rezygnacji z pracy na kontrakcie z funduszem, bo stawki są za małe. W prywatnym gabinecie otrzymają za poradę 100-300 zł. A NFZ płaci od 30 do 40 zł, więc podniesienie wyceny o kilkanaście lub nawet 30 proc. w kilku specjalnościach niewiele da.

- Lekarze odchodzą „w prywatę”, gdzie jest mnóstwo dobrych ofert pracy – mówi szef przychodni.

Sprawę komentuje właściciel kancelarii doradzającej placówkom medycznym Rafał Janiszewski.

- Konsekwencją udzielenie pierwszego świadczenia w większości przypadków jest konieczność kontynuowania leczenia. I może się okazać, że znacznie większa niż dotychczas liczba pacjentów trafi do kolejek. W efekcie może się wydłużyć czas oczekiwania – ocenia ekspert zdrowotny Rafał Janiszewski.

Przeczytaj także: „Więcej lekarzy przyjmie bez limitów”, „Kto się na kasę skusi, ten się udusi” i „Specjalista od marca przyjmie bez kolejki”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe