Wyślij
Udostępnij:
 
 
Ciąg dalszy kłopotów Novartisu w Grecji
Źródło: BL, IAR, bankier.pl
Autor: Bartłomiej Leśniewski |Data: 22.02.2018
 
 
Specjalna komisja śledcza zbada udział 10 polityków w aferze korupcyjnej. Wśród nich jest dwóch byłych premierów Grecji, Antonis Samaras i Panajotis Pikramenos, oraz 8 byłych ministrów. Komisja zbada, czy politycy brali łapówki od Novartisu.
O jej powołaniu zdecydował grecki parlament.

- Debata w greckim parlamencie w sprawie rzekomego udziału czołowych polityków w aferze korupcyjnej trwała ponad 20 godzin. O powołanie komisji śledczej wnioskowała rządząca koalicja Syriza - Niezależni Grecy, która twierdzi, że to największy skandal w kraju – pisze bankier.pl .

Politycy posądzani o branie łapówek przekonywali, że afera została spreparowana, aby ich zniesławić przed wyborami w 2019 roku. Nie przyznali się do stawianych im zarzutów i podważyli status ochrony świadków.

W debacie nie uczestniczył były minister zdrowia, aktualnie komisarz unijny ds. migracji Dimitris Awramopulos. Jego nazwisko także pojawiło się na liście podejrzanych o korupcję. Awramopulos oświadczył wcześniej, że wierzy w grecki wymiar sprawiedliwości i że ostatecznie okaże się, kto stoi za aferą.

Jak opisuje IAR według zeznań trzech świadków, którzy są pod ochroną, politycy wzięli milionowe łapówki od koncernu farmaceutycznego Novardis. W zamian z firmą zawierane były kontrakty państwowej służby zdrowia na leki i środki medyczne, które Novartis sprzedawał po zawyżonych cenach. Miało do tego dojść między 2006 a 2015 rokiem przed dojściem Syrizy do władzy.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe