Wyślij
Udostępnij:
 
 
INFARMA

Cichowska-Duma: Środki przeznaczane przez rząd na refundację leków są niewystarczające

Źródło: Kurier Medyczny/KL
Autor: Agnieszka Starewicz-Jaworska |Data: 04.03.2020
 
 
– W 2019 r. na listy refundacyjne wprowadzono 42 nowe cząsteczki. To rekordowa liczba. Widzimy duże otwarcie Ministerstwa Zdrowia i zwiększającą się świadomość potrzeb, zwłaszcza w obszarach onkologicznych, ale w związku z ograniczonymi zasobami finansowymi, leki zostały udostępnione stosunkowo nielicznym populacjom chorych. Mamy w Polsce tzw. programy lekowe, które bardzo ściśle określają kryteria, jakie musi spełniać pacjent, aby z danej terapii skorzystać. Nie wszyscy ci, którzy zgodnie z opisem leku kwalifikowaliby się do terapii nowoczesną cząsteczką, będą nią leczeni – mówi Bogna Cichowska-Duma, dyrektor generalna Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA, w rozmowie z „Kurierem Medycznym”.
– Program lekowe, z przyczyn finansowych, znacznie zawężają dostęp, a wielu potrzebujących chorych pozostaje poza nimi, bez dostępu do nowoczesnego leczenia – przyznaje Bogna Cichowska-Duma.

Dyrektor generalna komentuje także kondycję polskiego systemu ochrony zdrowia w ogóle oraz wyzwania stojących przed Ministerstwem Zdrowia i decydentami.Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe