iStock

Co sądzimy o tabletce „dzień po”?

Udostępnij:
Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat przeprowadziło sondaż, w którym zapytano Polaków o dostęp do pigułek „dzień po”.
Dostęp do tabletki „dzień po” – 63 proc. osób
Zdaniem 26,3 proc. spytanych dorosłych Polaków tabletki „dzień po” powinny być dostępne bez recepty, ale tylko dla osób w wieku powyżej 18 lat. 20,6 proc. respondentów przyznało, że z antykoncepcji awaryjnej mogą korzystać bez ograniczeń, a według 18,4 proc. – bez recepty od 15. roku życia.

Dostęp do tabletek „dzień po” jedynie po uzyskaniu recepty poparło – dla kobiet powyżej 18 lat 16,7 proc. ankietowanych, a dla kobiet od 15. roku życia – 8,5 proc.

W sumie dostęp do omawianej antykoncepcji awaryjnej zaakceptowało 65,3 proc. zapytanych Polek i Polaków, zaś dopiero po uzyskaniu recepty 25,2 proc. Taka pigułka powinna być całkowicie zakazana zdaniem 9,5 proc. uczestników sondażu.Tabletki „dzień po” – z podziałem na partie polityczne
Respondenci, którzy w wyborach parlamentarnych 15 października 2024 r. głosowali na Prawo i Sprawiedliwość, wyraźnie częściej od średniej ogółu przyznali, że tzw. tabletki dzień po powinny być całkowicie zakazana (22,6 proc. ankietowanych w tej grupie) oraz dostępna jedynie na receptę dla kobiet w wieku powyżej 18 lat (29,6 proc.).

Wyborcy Koalicji Obywatelskiej najczęściej odpowiadali, że z kolei, że powinna być ona w Polsce dostępna bez recepty od 15. roku życia (30,3 proc.), lub bez ograniczeń (28,1 proc.). W tej grupie dostęp do takich medykamentów poparło łącznie (bez recepty oraz bez ograniczeń) 85,1 proc. ankietowanych.

Głosujący na Trzecią Drogę najczęściej popierali dostęp bez recepty, ale powyżej 18 lat (30,8 proc.).

W sumie 86,4 proc. wyborców Lewicy uważało, że tabletki „dzień po” powinny być w Polsce dostępna bez recepty lub bez ograniczeń, z czego częściej niż średnia ogółu: bez ograniczeń – 37,9 proc., zaś bez recepty od 15. roku życia – 28,2 proc.

Wyborcy Konfederacji najczęściej wskazywali opcję dostępu jedynie na receptę dla kobiet w wieku powyżej 18 lat (31,0 proc.) oraz dostępu bez recepty, ale dla kobiet w wieku powyżej 18 lat (29,6 proc.).Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat przeprowadziło na panelu badanie-opinii.pl sondaż dotyczący stanowiska w niektórych kwestiach życia społecznego. Sondaż zrealizowano od 20 do 22 lutego 2024 roku, a odpowiedzi zebrano wśród 1000 dorosłych mieszkańców. Jest on reprezentatywny ze względu na wiek i płeć respondentów oraz województwo, w którym zamieszkują.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.