Wyślij
Udostępnij:
 
 
Michał Łepecki/Agencja Gazeta

Kolegium Rektorów UJ apeluje do prezydenta

Redaktor: Krystian Lurka |Data: 27.10.2020
 
 
– Ogłoszenie wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji w chwili, gdy z dnia na dzień zwiększa się liczba wykrytych przypadków infekcji i śmierci osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2, kiedy w krytycznej sytuacji jest ochrona zdrowia, to dowód braku odpowiedzialności – czytamy w piśmie Kolegium Rektorów Uniwersytetu Jagiellońskiego do – między innymi – prezydenta Andrzeja Dudy.
– Nie możemy nie zareagować na zdarzenia, które boleśnie dotknęły – niezależnie od poglądów politycznych i światopoglądowych – nie tylko środowisko akademickie, ale także obywatelki i obywateli naszego kraju. Dlatego zwracamy się do prezydenta Andrzeja Dudy, marszałek Sejmu Elżbiety Witek, marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego i premiera Mateusza Morawieckiego o pilne znalezienie rozwiązania z sytuacji, w jakiej znalazło się polskie społeczeństwo po wyroku Trybunału Konstytucyjnego uznającego, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej – pisze Kolegium Rektorów UJ.

Przedstawiciele uczelnie zwracają uwagę, że ogłoszenie wyroku w czasie gwałtownego rozwój pandemii COVID-19, jest skrajnym dowodem braku odpowiedzialności.

– Osoby, którym powierzono zadanie stanowienia prawa i jego realizację ponoszą szczególną odpowiedzialność za dobro narodu i nikt dzisiaj, ani w przyszłości nie zwolni ich z odpowiedzialności za kolejne dramaty, którymi
może być dotknięte społeczeństwo polskie w wyniku podejmowanych przez nich decyzji – czytamy w apelu pod którym podpisani są:
– prof. dr. hab. Jacek Popiel, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego
– prof. dr hab. med. Tomasz Grodzicki, prorektor do spraw Collegium Medicum,
– prof. dr hab. Dorota Malec, prorektor do spraw współpracy międzynarodowej,
– prof. dr hab. Armen Edigarian, prorektor do spraw dydaktyki,
– prof. dr hab. Jarosław Górniak, prorektor do spraw rozwoju,
– prof. dr hab. Piotr Jedynak, prorektor do spraw polityki kadrowej i finansowej,
– prof. dr hab. Piotr Kuśtrowski, prorektor do spraw badań naukowych,
– mgr Monika Harpula, kanclerz UJ,
– mgr Teresa Kapcia, kwestor UJ.

Przeczytaj także: „Aborcja niezgodna z konstytucją” i „Chazan i Bukiel o wierze, aborcji i nagonce na katolickich lekarzy”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe