Wyślij
Udostępnij:
 
 

Konstanty Radziwiłł: Nie widzę powodu, dla którego lekarze mieliby strajkować

Źródło: Rzeczpospolita
Autor: Krystian Lurka |Data: 12.04.2019
 
 
- Te zapowiedzi nie są do końca zrozumiałe. Osią tego protestu miałyby być nieporozumienia dotyczące zapisu ustawy 6 proc. i sposobu dochodzenia do tego poziomu publicznych wydatków na zdrowie, ale przecież wszyscy wiedzieli, a przynajmniej powinni byli wiedzieć, jaki jest mechanizm obliczania tych 6 proc. Jest to od początku jasno zapisane w ustawie - przyznał Konstanty Radziwiłł, były minister zdrowia.
- Najważniejsze jest to, że pierwszy raz w historii od 1 stycznia 2018 r. mamy gwarancję, że nakłady na ochronę zdrowia rosną i będą rosły - powiedział Radziwiłł w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

- Oczywiście można mówić, że mogłyby rosnąć jeszcze szybciej, ale należy zauważyć, że ta ustawa jest ustawą określającą minimalny poziom wydatków, a w każdej chwili, jeżeli sytuacja będzie na to pozwalała, można przeznaczyć na służbę zdrowia więcej środków. To nie narusza zapisów tej ustawy. Tak zresztą było w latach 2016–2017, kiedy byłem ministrem zdrowia - wyjaśnił.

Były minister jest "trójką" na liście Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie
Co zrobi, jeśli dostanie się PE? Opowiedział o tym, podczas rozmowy z "Menedżerem Zdrowia".

- Ze względu na dotychczasową aktywność i doświadczenie chciałbym pracować w komisjach ENVI (ochrona środowiska naturalnego, zdrowie publiczne i bezpieczeństwo żywności) oraz EMPL (zatrudnienie i sprawy socjalne). Unia Europejska potrzebuje np. rozważenia postulatów nowelizacji przepisów dotyczących czasu pracy, odważniejszej polityki antytytoniowej czy też nowelizacji przepisów dotyczących rejestracji leków - powiedział był szef resortu.

Czy będąc europosłem, poprawi warunki pracy polskich lekarzy?

- Są szanse na zmodyfikowanie przepisów, które to regulują. Kompetencje Unii Europejskiej w tym zakresie dotyczą na przykład procedur uznawania kwalifikacji lekarzy i lekarzy dentystów, kształcenia ustawicznego oraz czasu pracy - przyznał Radziwiłł.

Przeczytaj także: "Konstanty Radziwiłł startuje do Europarlamentu. Dlaczego?".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe