Krystian Maj/KPRM

Kto z Rady Medycznej nie poparł prośby epidemiologów o „radykalne działania”

Udostępnij:
Eksperci z Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych wystosowali apel do polityków z prośbą o „radykalne działania w stosunku do niezaszczepionych” – zaapelowali o możliwość weryfikacji szczepień przez pracodawców. Postulaty poparło dwunastu z siedemnastu członków Rady Medycznej – wymieniamy osoby, które nie podpisały się pod pismem.
Zarząd głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych skierował apel i list otwarty do prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, marszałek Sejmu Elżbiety Witek i do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego. Eksperci zwrócili uwagę na „olbrzymią liczbę zachorowań i zgonów spowodowanych COVID-19”, „ograniczenie dostępu do opieki zdrowotnej pacjentom z innymi chorobami” i „niepewność związaną z pojawianiem się nowych wariantów wirusa”. Zaapelowali między innymi o podjęcie w trybie pilnym prac nad aktami prawnymi umożliwiającymi kontrolowanie przez pracodawców posiadania przez pracowników unijnego certyfikatu COVID-19 i „podejmowanie stosownych działań w obrębie zakładu pracy”.

Pod apelem podpisali się wszyscy członkowie zarządu głównego PTEiLChZ, w którym jest sześciu członków Rady Medycznej przy premierze:
– prof. Robert Flisiak,
– prof. Małgorzata Pawłowska,
– prof. Krzysztof Tomasiewicz,
– prof. Magdalena Marczyńska,
– prof. Anna Piekarska,
– prof. Krzysztof Simon.

Stanowisko PTEiLChZ poparło też sześciu członków rady – spoza organizacji zrzeszającej epidemiologów i zakaźników:
– dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas,
– prof. Radosław Owczuk,
– prof. Miłosz Parczewski,
– prof. Krzysztof Pyrć,
– dr Konstanty Szułdrzyński,
– prof. Jacek Wysocki.

Oznacza to, że PTEiLChZ wsparło w sumie dwunastu z siedemnastu członków Rady Medycznej.

Zatem treści apelu nie zaaprobowali:
– prof. Andrzej Horban,
– prof. Tomasz Laskus,
– dr hab. Iwona Paradowska-Stankiewicz,
– dr Artur Zaczyński,
– prof. Piotr Czauderna.

Przeczytaj także: „Epidemiologów i zakaźników wspierają towarzystwa naukowe – politycy nie” i „List specjalistów chorób zakaźnych – proszą o możliwość weryfikacji szczepień”.

 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.