Magdziarz do Radziwiłła: Czy to koniec „dzierżawy operatorskiej” szpitali?

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Krystian Lurka
|
Źródło: KL
Partner zarządzający w "Formedis" zauważył precedens w sprawie protestujących lekarzy z Gniezna. - Zgodnie z odpowiedzią resortu na pismo lekarzy wynika, że podmiot leczniczy powinien posiadać pomieszczenia lub urządzenia, a nie tylko mieć do nich dostęp czy możliwość korzystania z nich. Czy jest to kolejny krok do całkowitego zamknięcia rynku publicznego dla podmiotów prywatnych? - pyta Magdziarz.
Piotr Magdziarz, partner zarządzający w "Formedis":
- Zgodnie z odpowiedzią Ministerstwa Zdrowia na pismo skierowane do resortu przez lekarzy Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Gnieźnie, wynika, że podmiot leczniczy powinien posiadać pomieszczenia lub urządzenia, a nie tylko mieć do nich dostęp czy możliwość korzystania z nich (więcej o sprawie w newsie: "Firma ma lukratywny kontrakt w publicznym szpitalu, ale nie martwi się kosztami bazy lokalowej i sprzętu. Resort na to: Tak nie powinno być!"). Co takie stanowisko oznacza w kontekście funkcjonującej na rynku szpitalnym „dzierżawie operatorskiej” szpitali?

Dzierżawa operatorska, to nic innego, jak prowadzenie działalności leczniczej przez prywatny podmiot leczniczy w najmowanych przez niego budynkach szpitalnych, należących najczęściej do lokalnego samorządu (czasami również do skomercjalizowanego podmiotu leczniczego). W myśl zamieszczonego w "Menedżerze Zdrowia" stanowiska resortu podmiot leczniczy, żeby realizować usługi z zakresu leczenia szpitalnego powinien posiadać pomieszczenia lub urządzenia, a nie tylko mieć do nich dostęp (w tym, jak rozumiemy na przykład na podstawie umowy najmu), co oznacza, że dalsza działalność podmiotów leczniczych na rynku szpitalnym, w modelu „dzierżawy operatorskiej” stoi pod dużym znakiem zapytania.

Czy jest to kolejny krok, po nowelizacji ustawy o działalności leczniczej, której celem było zahamowanie procesu zbywania udziałów i akcji w szpitalach, do całkowitego zamknięcia rynku publicznego dla podmiotów prywatnych? Jak w takiej sytuacji będą traktowane szpitale działające na rynku w modelu „dzierżawy operatorskiej” w kontekście tworzenia „sieci szpitali”?

Przeczytaj wcześniejsze teksty z cyklu: "Lekarze piszą: "Ministrze, prywatny podmiot wygrał kontrakt z naruszeniem norm etycznych i prawnych", "Resort odpowiada na pismo lekarzy z Gniezna, grozi palcem i żąda wyjaśnień" i "Firma ma lukratywny kontrakt w publicznym szpitalu, ale nie martwi się kosztami bazy lokalowej i sprzętu. Resort na to: Tak nie powinno być!".
 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.