Wyślij
Udostępnij:
 
 
Maciek Jaźwiecki/Agencja Wyborcza.pl

Ministerialne wsparcie dla szpitali

Redaktor: Krystian Lurka |Data: 24.09.2022
 
 
Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiada, że zarządzający szpitalami, które mają problemy ze zbilansowaniem budżetów, dostaną dodatkowe pieniądze – w zamian dyrektorzy opracują „plan naprawczy”.
– Dla podmiotów podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, których wzrost wartości kontraktów netto, po ostatnim dodatkowym „zasileniu podwyżkowym” [wynikającym z obowiązującej od 1 lipca ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych – przypomina redakcja] nie przekroczył 16 proc., Narodowy Fundusz Zdrowia, na polecenie ministra zdrowia, przygotował specjalny mechanizm finansowy. Dzięki niemu jednostki otrzymają dodatkowe pieniądze, pozwalające na osiągnięcie progu 16 proc. wzrostu wartości umów z funduszem na drugie półrocze 2022 r. – informuje Polska Agencja Prasowa, cytując szefa resortu Adama Niedzielskiego, który wyjaśnia swoją decyzję.

– Mimo że „zasilenie podwyżkowe” związane ze wzrostem wynagrodzeń minimalnych w ochronie zdrowia było przekazane z pewną górką, czyli dodatkowymi pieniędzmi na pozostałe koszty, to część szpitali ma problem ze zbilansowaniem budżetów. Chodzi głównie o szpitale powiatowe. Niestety, nie wszystkim też pomogła wypłata dodatkowych 350 mln zł z funduszu. Rozumiemy problemy części placówek, dlatego zdecydowaliśmy się na wspomniany specjalny mechanizm finansowy – uzasadnia Adam Niedzielski, wyjaśniając, że „dyrektorzy szpitali wsparcie będą dostawać przez dziesięć miesięcy – do czerwca 2023 roku”.

Dodatkowe pieniądze po raz pierwszy pojawią się już w rozliczeniu za wrzesień 2022 r. – jest jednak pewien warunek.

– Zarządzający w ciągu trzech miesięcy od zmiany warunków finansowania powinni przygotować plan naprawczy, w którym określone będą główne kierunki działań, mających wpłynąć na zrównoważenie ich kosztów i przychodów – informuje Polska Agencja Prasowa.

Plan ma być opracowany w porozumieniu z organami założycielskimi oraz wojewódzkimi oddziałami Narodowego Funduszu Zdrowia i powinny uwzględniać analizę ekonomiczną, organizacyjną i kadrową szpitala.

Na realizację specjalnego mechanizmu finansowego przeznaczone zostanie 524 mln zł – 210 mln zł w tym roku i 314 mln zł w 2023 roku.

Przeczytaj także: „Są plany oddłużenia szpitali”, „Projekt ustawy o reformie szpitalnictwa zmodyfikowany”, „Bardzo komfortowo” i „Miliardy dla szpitali”.

 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.