Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

NFZ zapłaci za zakwaterowanie pacjentów onkologicznych

Źródło: NFZ
Autor: Monika Stelmach |Data: 18.04.2021
 
 
Zarządzenie dotyczące rozliczania kompleksowych świadczeń w onkologii opublikowane przez NFZ określa warunki opłat za pobyt pacjenta w hostelu lub pensjonacie, jeśli wymaga tego proces leczenia, np. w przypadku brachyterapii albo teleradioterapii. O taką możliwość apelowali lekarze i pacjenci.
W opinii ekspertów klinicznych część hospitalizacji w warunkach stacjonarnych wynika z konieczności zastosowania leczenia lub dodatkowej obserwacji pacjenta. Obserwacja taka może odbywać się w ramach hospitalizacji jednodniowej - zaznacza NFZ. Nowe zarządzenie umożliwi, pod określonymi warunkami, zakwaterowania pacjenta onkologicznego np. w hostelu. W związku z tym utworzono następujące produkty rozliczeniowe:
– hospitalizacja jednodniowa do brachyterapii,
– hospitalizacja jednodniowa do teleradioterapii.

Zakwaterowanie może być wykorzystywane również w sytuacji, gdy obecność pacjenta jest niezbędna w procesie planowania terapii.

NFZ określił, kiedy pobyt pacjenta w szpitalnym oddziale nie jest konieczny. I są to przypadki, gdy hospitalizacja nie jest uzasadniona, jednak wymagana jest codzienna terapia. W tej sytuacji świadczeniodawca powinien zapewnić choremu zakwaterowanie. Decyzję o sposobie leczenia podejmuje lekarz onkolog.

– Dlatego kolejną wprowadzoną zmianą jest umożliwienie zakwaterowania pacjenta w hostelu również w przypadku brachyterapii, co wynika z braku istotnych różnic w średniej odległości od ośrodka prowadzącego leczenie pomiędzy produktami z zakresu teleradioterapii i brachyterapii – wyjaśnia NFZ.

Jeśli chcesz ściągnąć dokument, kliknij w: Zarządzenie Prezesa NFZ Nr 70/2021/DSOZ.

 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe