Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Norki zagrożone wybiciem – aby zapewnić ochronę zdrowia publicznego

Autor: Krystian Lurka |Data: 03.12.2020
 
 
Jeśli lekarz weterynarii stwierdzi na fermie norek SARS-CoV-2, nakaże likwidację hodowli i wyznaczy obszar zagrożony wokół ogniska choroby – przewiduje projekt rozporządzenia w sprawie sposobu zwalczania tego wirusa u norek.
W uzasadnieniu dokumentu zapisano, że „aktualna sytuacja epizootyczna i epidemiczna związana z zagrożeniem występowania zakażeń SARS-CoV-2 na fermach norek, jak również konieczność zapewnienia ochrony zdrowia publicznego – istnieją przypuszczenia, że intensywna hodowla tych zwierząt może prowadzić do niekontrolowanego namnażania i rozprzestrzeniania wirusa, a także zwiększa ryzyko jego mutacji i transmisji w obrębie ferm norek oraz z norek na ludzi” i „w kwietniu 2020 r. w Holandii zidentyfikowano pierwszą infekcję SARS-CoV-2 na fermach norek, a następnie u pracowników obsługujących te fermy. Dokładne badania genetyczne wykazały, że źródłem zakażenia ludzi były norki. Fakt ten potwierdził możliwość transmisji SARS-CoV-2 z człowieka na norkę i z norki na człowieka. W kolejnych miesiącach infekcje SARS-CoV-2 u norek odnotowano także w Danii, Włoszech, Hiszpanii, Szwecji, Stanach Zjednoczonych i Grecji”.

Jeśli chcesz ściągnąć dokument, kliknij w: „Projekt rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie zwalczania zakażenia SARS-CoV-2 u norek”.

Przeczytaj także: „Pierwsze w Polsce przypadki zakażenia koronawirusem u norek” i „Czy polskie hodowle norek to tykająca bomba epidemiologiczna”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe