Wyślij
Udostępnij:
 
 
Photo by Piron Guillaume on Unsplash

Oddział chirurgii może zostać zawieszony na pół roku, brakuje lekarzy

Źródło: Gazeta Wyborcza
Autor: Krystian Lurka |Data: 06.11.2019
 
 
W Radomskim Szpitalu Specjalistycznym brakuje chirurgów, dyrekcja chce wystąpić do wojewody z wnioskiem o czasowe zaprzestanie działalności oddziału od 10 grudnia 2019 r. do 10 czerwca 2020 r. - Robimy wszystko, aby do tego nie doszło - zapewnia Jerzy Zawodnik, zastępca prezydenta Radomia.
Radomski Szpital Specjalistyczny lekarzy szuka od kilku lat.

- W ostatnim ogłoszeniu z 30 września dyrekcja pilnie poszukiwała specjalistów, a także młodych lekarzy, którzy rozpoczęli szkolenie specjalistyczne z zakresu chirurgii ogólnej, do pracy na Oddziale i Poradni Chirurgii Ogólnej lub w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Sześć dni później dyrektor szpitala i wiceprezydent Radomia poinformowali członków Rady Społecznej szpitala o trudnej sytuacji na Oddziale Chirurgii - informuje "Gazeta Wyborcza".

Dyrektor Radomskiego Szpitala Specjalistycznego Marek Pacyna mówi wprost, że na Oddziale Chirurgii Ogólnej są poważne braki kadrowe. - To uniemożliwia obsadę dyżurów medycznych, skompletowanie zespołów operacyjnych i zapewnienie pacjentom właściwej opieki. W ostatnim czasie lekarzy chirurdzy masowo odchodzą z pracy, a starania się o pozyskanie dodatkowej kadry lekarskiej nie przynoszą efektów - opisuje wyjaśnia Pacyna.

Na chirurgii pracuje trzech specjalistów, dyrekcja chce wystąpić do wojewody z wnioskiem o czasowe zaprzestanie działalności oddziału.

Alarmowaliśmy o kłopotach w Warszawie
- W Centralnym Szpitalu Klinicznym w Warszawie jest za mało anestezjologów, pielęgniarek i instrumentariuszek. Operacje planowe są przekładane, wstrzymano pracę dziewięciu sal operacyjnych - poinformowaliśmy pod koniec października.

- Najbardziej doskwierają braki instrumentariuszek i pielęgniarek anestezjologicznych. Brakuje też samych anestezjologów - mówi dyrektor placówki Robert Krawczyk w rozmowie z TOK FM. Dodaje, że od jakiegoś czasu kilka sal, raz pięć, innym razem siedem, jest nieużywanych. Dopytywany o doniesienia, że ta liczba sięgnęła nawet dziewięciu sal, nie zaprzecza. - Operacje, które nie mogą czekać, są wykonywane natychmiast - wyjaśnia Krawczyk.

Powinny, ale...
Szpital przy ul. Banacha jest największą placówką w Polsce, ma osiemnaście klinik i ogromny blok na 23 sale, w placówce pracuje 600 lekarzy.

- Takie szpitale powinny przyciągać wszystkich fachowców, ale młodzi lekarze stąd odchodzą, pielęgniarki nie chcą tu pracować. Nie podoba im się wiele rzeczy, z pieniędzmi włącznie, atmosfera w pracy też nie jest bez znaczenia - mówi kierownik jednej z klinik w rozmowie z TOK FM.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe