Wyślij
Udostępnij:
 
 
Archiwum

Orbán zafunduje in vitro

Źródło: BBC, Polityka, Bioedge.org
Autor: Krystian Lurka |Data: 20.01.2020
 
 
- Od 1 lutego państwo będzie pokrywało koszty terapii in vitro – ogłosił premier Viktor Orbán, uznając zwiększenie rozrodczości Węgrów za „czynnik strategiczny”. - Jeśli chcemy mieć węgierskie dzieci, a nie imigrantów, powinniśmy wszelkimi środkami wspierać politykę prorodzinną – stwierdził polityk.
W grudniu upaństwowiono sześć klinik, w których będą się odbywać refundowane zabiegi: cztery w Budapeszcie, jedną w Szeged i jedną w Tapolce. Dzięki temu będzie miał kontrolę nad tym, co dzieje się z niewykorzystanymi zarodkami. Rząd nie będzie wydawał pozwolenia na zakładanie nowych klinik, a w istniejących in vitro będzie bezpłatne.

Nie jest jeszcze jasne, komu i na jakich zasadach będzie przysługiwać prawo do zabiegu. Premier Orbán zapewnił, że z czasem będzie on łatwo dostępny i nie będzie kolejek do zabiegu.

Populacja Węgier zmniejsza się, a tendencja jest taka, że – jak podaje serwis „BioEdge” – do 2070 roku populacja może się zmniejszyć z 9,7 do 6 milionów.

O sprawie poinformowały BBC i „Polityka”.

Przeczytaj także: „Grodzki: Aborcja na życzenie jest złym pomysłem” i „Duda zadeklarował poparcie ustawy zakazującej aborcji eugenicznej”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe