Wyślij
Udostępnij:
 
 

Piotr Ponikowski zastąpił Halinę Grajetę

Źródło: Krystian Lurka
Autor: Krystian Lurka |Data: 13.02.2019
 
 
"Menedżer Zdrowia" dowiedział się, że pełniącym obowiązki rektora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu został prof. Piotr Ponikowski, dotychczasowy prorektor do spraw nauki. Zastąpił na tym stanowisku prof. Halinę Grajetę, która szefowała uczelni od 18 stycznia. Dlaczego zmieniono władze? Jest to związane z nowelizacją "Ustawy 2.0", w której poprawiono przepis mówiący o tym, kto zastępuje zawieszonego rektora. Prezydent Andrzej Duda podpisał akt prawny w poniedziałek.
Prof. Halina Grajeta pełniła obowiązki rektora, bo jest najstarszym członkiem senatu posiadającym co najmniej tytuł doktora, a to zgodnie z treścią "Ustawy 2.0" obowiązującą do poniedziałku, było jednoznaczne z kierowaniem placówką. Nowelizacja pozwoliła na to, aby wybierano władze na podstawie swojego statutu. W nim jest zapis o tym, żeby rektorem był pierwszy zastępca rektora, czyli prorektor do spraw nauki.

O profesorze Ponikowskim
Urodził się w roku 1961 we Wrocławiu. Jest aktywnym zawodowo kardiologiem, który swoją pracę ściśle łączy z działalnością naukową i dydaktyczną. Pełni funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, jest kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Serca Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, a także kierownikiem Kliniki Kardiologii Wojskowego Szpitala Klinicznego w tym samym mieście.

Dlaczego pełniący obowiązki?
W połowie grudnia 2018 roku Prokuratura Regionalna w Katowicach postawiła prof. Markowi Ziętkowi, rektorowi Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, zarzut działania na szkodę uczelni. Chodzi o śledztwo dotyczące spółki Data Techno Park. Profesora zawieszono.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe