Łukasz Kamiński/Kancelaria Senatu

Porażka zdrowia publicznego? ►

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Krystian Lurka
|
Źródło: Senat
– Od połowy sierpnia do początku grudnia przeciwko grypie zaszczepiło się w Polsce prawie 650 tysięcy osób – poinformował podczas posiedzenia senackiej Komisji Zdrowia wiceminister Waldemar Kraska.
5 grudnia senatorowie wysłuchali informacji ministra zdrowia na temat realizacji szczepień przeciwko grypie, którą przekazał wiceszef resortu Wiceminister Kraska.

– Od 17 sierpnia do 2 grudnia 2022 r. przeciwko grypie zaszczepiono prawie 650 tys. osób, z czego najwięcej stanowią osoby po 70. roku życia – wyliczył wiceminister Kraska, dodając, że „w tym sezonie epidemicznym nie było i nie ma problemu z dostępnością szczepionek przeciwko grypie, a pierwsze partie preparatów inaktywowanych pojawiły się na rynku rekordowo wcześnie, bo już w połowie sierpnia”.

Senator Beata Małecka-Libera oceniła, że „te dane to porażka zdrowia publicznego”.

– Problemem jest to, żeby ludzie chcieli się szczepić, żeby mieli wiedzę i żeby mieli łatwy dostęp do szczepień przeciwko grypie – mówiła. Stwierdziła, że „w kluczowej sprawie, czyli edukacji społeczeństwa na temat grypy i znaczenia szczepień, resort zdrowia abdykował”. – Ale do tego odpowiedzialność resortu się nie ogranicza. Zaszczepienie się wcale nie jest takie łatwe. Nie wszystkie apteki realizują szczepienia przeciwko grypie, a jeśli realizują, to w krótkim przedziale czasu. Poza tym zdobycie e-recepty dla mnie i dla pana ministra być może jest łatwe, ale dla wielu seniorów już nie jest takie oczywiste. W związku z tym tych barier jest trochę, choć są one łatwe do usunięcia – powiedziała Beata Małecka-Libera.

Prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, zauważył, że „w ostatnim czasie zainteresowanie społeczeństwa szczepieniami, nie tylko przeciwko grypie, drastycznie się zmniejszyło”.

– Brak zainteresowania dotyczy też dawek przypominających szczepienia przeciwko COVID-19, zwłaszcza drugiej dawki przypominającej – powiedział prof. Antczak, ostrzegając, że „odsetek zaszczepionych przeciwko grypie przełoży się na większą falę zachorowań o ciężkim przebiegu, czyli powikłań, hospitalizacji, ale też niestety zgonów”.

Prof. Antczak uznał „za wyjątkowo niefortunne wycofanie się z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie dla pracowników ochrony zdrowia”. Zwrócił uwagę, że „to może być odbierane jako sygnał – zarówno w tych grupach zawodowych, jak i w całym społeczeństwie – że grypa nie jest tak dużym problemem, a szczepienie przeciw grypie nie jest aż tak ważne”.

– Postulujemy, by wrócić do bezpłatnych szczepień przeciwko grypie dla pracowników ochrony zdrowia – stwierdził.

Eksperci radzili również, by szczepienia przeciwko grypie – podobnie jak przeciwko COVID-19 – były dostępne na podstawie automatycznie wystawianego e-skierowania. Kolejna rekomendacja to użycie alertów RCB i wysyłanie powiadomień i zachęt do szczepienia, bo grudzień – jak mówiono – to dobry czas na zaszczepienie się przeciwko grypie.

Co na to Ministerstwo Zdrowia, które przed rozpoczęciem sezonu grypowego podjęło decyzje – między innymi o wycofaniu się budżetu państwa z zakupu szczepionek przeciwko grypie, odstąpieniu od bezpłatnych szczepień nawet dla pracowników ochrony zdrowia – które już w sierpniu i wrześniu krytykowali eksperci, ostrzegając, że przełożą się na dramatyczne zmniejszenie i tak bardzo małej wyszczepialności?

– Pracujemy nad decyzjami legislacyjnymi, aby ułatwić dostęp do szczepienia przeciwko grypie – zapowiedział Kraska.

– Chcemy wprowadzić obligatoryjne raportowanie szczepień obowiązkowych i zalecanych w tzw. e-karcie szczepień. Farmaceuci, którzy nie przeszli szkoleń niezbędnych do wykonywania szczepień przeciwko grypie, mają przejść takie kursy. Kolejna zmiana legislacyjna, nad którą pracujemy, to wprowadzenie podstawy prawnej, aby można było przekazywać aptekom środki publiczne za wykonywanie szczepienia przeciw grypie – przekazał wiceminister zdrowia.

– Chcemy także, aby był akt prawny, który da możliwość szczepienia przeciwko grypie w aptece bez recepty lekarskiej, tak jak to było w przypadku szczepień przeciwko COVID-19 – dodał.

Nagranie z posiedzenia komisji w całości do obejrzenia poniżej.Transmisji nie można obejrzeć na niektórych telefonach komórkowych.

 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.