Wyślij
Udostępnij:
 
 
Marek Borawski/KPRP

Prezydencka minister po rozmowie o ochronie zdrowia – nieobecni nie mają racji ►

Redaktor: Krystian Lurka |Data: 15.09.2021
 
 
Tagi: Bogna Janke
Odpowiedzialna za dialog społeczny sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Bogna Janke zorganizowała spotkanie w sprawie protestu medyków. Organizatorzy „białego miasteczka” nie wzięli jednak w nim udziału, zapraszając minister na negocjacje do siebie. Jak to skomentowała?
Na spotkanie zgodziła się część związków zawodowych – między innymi Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych, „Solidarność”, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Położnych Rodzinnych, Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie oraz Naczelna Izba Aptekarska. Nie było przedstawicieli pracowników z „białego miasteczka”.

15 września po negocjacjach odbyła się konferencja prasowa minister Bogny Janke.

– Miałam okazję poznać część problemów środowiska. Dowiedziałam się, że dialog z Ministerstwem Zdrowia trwa, szczególnie jeżeli chodzi o ratowników medycznych. Jestem dobrej myśli. Według słów pana wiceministra Waldemara Kraski w przyszłym tygodniu może dojść do przełomu w rozmowach z ratownikami medycznymi – powiedziała.

– Nie stawili się ci, którzy są zrzeszeni w Ogólnopolskim Komitecie Protestacyjno-Strajkowym. O tym, że nie wezmą w nim udziału, wiedziałam od przedwczoraj, ponieważ wystosowali list do pana prezydenta, w którym napisali, że nie będą rozmawiać z minister z kancelarii, zażądali spotkania z prezydentem, a także postawili prezydentowi warunek, że spotkają się z nim dopiero po spotkaniu z premierem. Uważamy to po prostu za niepoważne, nieprofesjonalne – kontynuowała podczas konferencji prasowej minister.

Bogna Janke wyraziła ubolewanie, że osoby zrzeszone w Ogólnopolskim Komitecie Protestacyjno-Strajkowym nie wzięły udziału w spotkaniu. – Nieobecni nie mają racji. To jest chyba najlepsze podsumowanie tej sytuacji. Na dwie minuty przed spotkaniem dostałam wiadomość elektroniczną, w której Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy zmienił zdanie i zaprosił mnie na spotkanie o 15.30 w innym miejscu, nie w Kancelarii Prezydenta – stwierdziła, dodając, że z uwagi na inne obowiązki nie weźmie w nim udziału.

– Mam taką refleksję – istotą demokracji jest dialog. Tam, gdzie są problemy, gdzie są postulaty, żądania należy się spotkać przy stole i o tym rozmawiać. Dialog jest tym sposobem, który pozwala osiągnąć porozumienie – podsumowała Bogna Janke, podkreślając, że właśnie w tym celu zostało zorganizowane spotkanie.Przeczytaj także: „Minister mówił o bojaźliwości protestujących”.

 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe