Wyślij
Udostępnij:
 
 

Prof. Wysocki: Nasz kalendarz szczepień to wypadkowa możliwości finansowych i rzeczywistych zaleceń lekarskich

Autor: Krystian Lurka |Data: 24.07.2019
 
 
- Dostępność szczepień w Polsce jest mniejsza niż w większości krajów unijnych. Dopiero w 2017 r. wprowadziliśmy szczepienia przeciwko pneumokokom, które w Europie obowiązują od dawna. U nas nadal jedynie zaleca się szczepienia przeciwko rotawirusom, a w części krajów UE są one bezpłatne. Dlaczego tak jest? Bo nasz kalendarz to wypadkowa możliwości finansowych i rzeczywistych zaleceń lekarskich - powiedział prof. Jacek Wysocki podczas debaty "Ocena realizacji kalendarza szczepień w Polsce".
O czym jeszcze powiedział prof. Wysocki podczas debaty redakcyjnej "Menedżera Zdrowia" i "Kuriera Medycznego"?

Ekspert odpowiedział na pytania, jaka jest skuteczność szczepień obowiązkowych. Omawia epidemiologię odry i zakażeń pneumokokowych, wyjaśnił, jakie efekty dają szczepienia w przypadku tych chorób. Opowiedział o epidemiologii w przypadku chorób nieobjętych szczepieniami obowiązkowymi (chodzi o ospę wietrzną, meningokoki i rotawirusy).

Prof. Wysocki powiedział także o pierwszych wnioskach dotyczących powszechnego programu szczepień przeciwko pneumokokom. Odpowiedział na pytania o to, jak program wypada na tle realizowanych w innych krajach europejskich, jakie są polskie dane epidemiologiczne dotyczące inwazyjnej choroby pneumokokowej, jakie w 2020 r. będą priorytety programu szczepień obowiązkowych w Polsce i jaka jest perspektywa poszerzania programu i jakie szczepienia powinny do niego wejść.

Ekspert w rozmowie z "Menedżerem Zdrowia" wytłumaczył jak powinna wyglądać edukacja proszczepienna, na co powinni uważać producenci szczepionek, przygotowując kampanie edukacyjne i jak wspierać komunikację między pacjentem a lekarzem, aby przekonać do zasadności szczepień.

Profesor Wysocki omówił także modele finansowania szczepień ochronnych w naszym systemie.

Wypowiedzi prof. Jacka Wysockiego do obejrzenia poniżej:

Przeczytaj także: "Ciemięga: Antyszczepionkowcy mnie wkurzyli".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe