Jakub Porzycki/Agencja Gazeta

Pusto i drogo

Udostępnij:
Posłanka Polski 2050 Hanna Gill-Piątek w serii interpelacji i pism do wojewodów pytała o koszty budowy szpitali tymczasowych i liczbę pacjentów w nich leczonych. Otrzymane dane publikuje w sieci – wynika z nich, że organizacja placówek z adaptacją i doposażeniem kosztowała ponad 600 mln zł, a do 22 stycznia szesnaście z nich przyjęło 2009 pacjentów.
Posłanka o swojej działalności informuje na Facebooku.

– Próbuję ustalić wydatki na zorganizowane przez rząd szpitale tymczasowe i ich efektywność. Z danych otrzymanych od wojewodów „wyszło mi”, że kosztowały ok. 600 mln zł, a z zestawienia przygotowanego przez wiceministra zdrowia Waldemara Kraskę, uwzględniającego stan do 22 stycznia, wynika, że w placówkach tymczasowych przebywało 2009 pacjentów. Dane dotyczą szesnastu szpitali, średnio więc przyjęto 125 chorych od początku działalności – wylicza posłanka Gill-Piątek i zwraca uwagę, że są placówki, w których do tej pory nie leczy się chorych, a szpitale tymczasowe pełnią funkcje punktów szczepień. To między Hala EXPO w Krakowie. – Mimo że nie jest on wykorzystywany do leczenia pacjentów z koronawirusem, jego „gotowość” kosztuje. Najem hali Expo wyniósł niemal 6 mln zł, a prace adaptacyjne 8,2 mln zł – wylicza. W sumie stworzenie i dostosowanie szpitala w hali EXPO Kraków to szacunkowy koszt 35 mln zł.

Jak jest w innych miastach?

Na adaptację Centrum Kongresowo-Wystawienniczego w Opolu przeznaczono niemal 12 mln zł, w Katowicach utworzenie szpitala tymczasowego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym kosztowało ok. 40 mln zł brutto, a zmiana funkcji NETTO Areny w Szczecinie – 13 mln zł.

Z danych publikowanych przez posłankę dowiadujemy się też, ilu przyjęto chorych.

Najwięcej w szpitalu na Stadionie Narodowym – do 22 stycznia było to 480 pacjentów, w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu – 67 pacjentów, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach – 113, a w placówce zorganizowanej w Szczecinie 159 chorych.

Więcej informacji o kosztach leczenia i liczbie pacjentów na stronie: drive.google.com/szpitaletymczasowe.

Przeczytaj także: „Pusty szpital tymczasowy”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.