Wyślij
Udostępnij:
 
 
"Szpital na peryferiach"
Szpital na peryferiach (i minusie)
Źródło: Sejm
Autor: Krystian Lurka |Data: 15.03.2019
 
 
- Jeżeli wydatki na płace wynoszą w szpitalu 76 proc., to w jakiej sytuacji stawiam zarządzającego, któremu każę oszczędzać? Wiem przecież, że nie może się to odbywać kosztem bezpieczeństwa pacjentów - przyznała Iwona Wiśniewska, starosta stargardzki, podczas posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia. Co na to dyrektor? Wyliczył jedynie, że strata szpitalnego oddziału ratunkowego w 2018 r. przekroczyła 500 tys. zł, oddziału chirurgicznego 1,3 mln zł, ginekologicznego 2,2, a interny 1,5.
Wiśniewska podała przykład ze swojego regionu. Poinformowała, że w jej powiecie mieszka 120 tysięcy osób.

- Szpital jest powiatowi niezbędny - podkreśliła starosta. I dodała: - Jesteśmy w dramatycznej sytuacji. Jeżeli wydatki na płace wynoszą w szpitalu 76 proc., to w jakiej sytuacji stawiam dyrektora szpitala Krzysztof Kowalczyka, któremu każę oszczędzać? A wiem przecież, że nie może się to odbywać kosztem bezpieczeństwa pacjentów.

Starosta dodała, że budżet powiatu stargardzkiego wynosi ponad 120 mln zł. - Nie jest zatem duży, pokrywamy jednak ujemny wynik stargardzkiej placówki za 2016 rok. Robimy to konsekwentnie, bo taki mamy obowiązek. Płacimy, bo musimy mieć szpital - podkreśliła.

Wypowiedział się także Krzysztof Kowalczyk, dyrektor Samodzielnego Publicznego Wielospecjalistycznego ZOZ w Stargardzie.

Krzysztof Kowalczyk przyznał, że jego placówka (której budżet to prawie 50 mln zł) ma koszty sumaryczne wynoszące prawie 60 mln i potwierdził, że z tego 76 proc. przeznacza na wynagrodzenia.

- Strata szpitalnego oddziału ratunkowego w 2018 r. przekroczyła 500 tys. zł, oddziału chirurgicznego 1,3 mln zł, ginekologicznego 2,2 mln zł, a interny 1,5 mln. - wyliczył Kowalczyk.

- Zapoznaliśmy się propozycją Ministerstwa Zdrowia w sprawie podniesienia wyceny procedur medycznych i przeliczyliśmy, jak to będzie wyglądało w naszym szpitalu. Szpital wygenerował "stratę kasową" za 2018 r. w wysokości 3,5 mln zł. Podniesienie wyceny procedur oznacza zwiększenie budżetu szpitala jedynie o 867 tys. zł - przyznał Kowalczyk i podsumował: - Zadłużenie będzie rosło. Rola dyrektora szpitala sprowadza się do zarządzania długiem.

Płonka w "Menedżerze Zdrowia" o kłopotach szpitali powiatowych
27 lutego opublikowaliśmy wywiad z Andrzejem Płonką, prezesem Związku Powiatów Polskich. Płonka odpowiedział na pytanie, jak pan ocenia sytuację szpitalnictwa Powiatowego.

- Jest fatalna. To konsekwencja rosnących obciążeń płacowych i niskiej wyceny świadczeń zdrowotnych. Presja płacowa, podsycana porozumieniami ministra zdrowia z kolejnymi grupami zawodowymi bez zapewnienia odpowiednich źródeł finansowania, skutkuje pogłębieniem niestabilności finansowej szpitali powiatowych. Na wypłaty przeznacza się ponad 83 proc. przychodów ze sprzedaży. Szacuje się, że w 2019 r. to obciążenie może wzrosnąć do 90 proc. Absurdem jest to, że koszty leczenia stanowią jedynie od 4 do 6 proc. wydatków - przyznał Płonka. I podkreślił: - Mimo że pokrywanie strat szpitali jest konstytucyjnym obowiązkiem państwa, kilka lat temu rząd przyjął ustawę cedującą to zadanie na samorządy. Podmioty tworzące muszą więc wyasygnować ze swoich budżetów poważne sumy na dopłaty do bieżącej działalności tych placówek. Żaden samorząd powiatowy prowadzący szpital nie podejmie przecież decyzji o jego likwidacji, co doprowadzi to do sytuacji, że nie będzie wykonywać żadnych inwestycji drogowych czy remontować szkół. Ponadto zacznie się zadłużać.

Płonka przyznał, że jedną z najważniejszych zmian w zakresie opieki zdrowotnej w ostatnich latach, mającą bezpośredni wpływ na funkcjonowanie szpitali powiatowych, było uruchomienie systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej potocznie zwanego siecią szpitali.

Przeczytaj także: "Miłkowski o długach szpitali powiatowych" i "Płonka: Na płace szpitale powiatowe wydają 83 proc. przychodów, a na leczenie jedynie od 4 do 6 proc.".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i LinkedInie: www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe