Wyślij
Udostępnij:
 
 
Marek Misiurewicz

Wiceminister Gadomski o nowych lekach onkologicznych

Źródło: Wprost
Autor: Krystian Lurka |Data: 27.05.2020
 
 
- W 2019 i 2020 roku praktycznie na każdej liście refundacyjnej znajdowały się nowe leki onkologiczne. Będziemy trzymać się tego dobrego standardu – zapowiada wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Mówi także o pracach nad stworzeniem Funduszu Medycznego.
Przyjęta przez rząd Narodowa Strategia Onkologiczna zakłada, że w 2030 roku polscy pacjenci będą mieli dostęp do 90 proc. nowoczesnych terapii dostępnych dla pacjentów w Europie. - Obecnie jest to ok. 70 proc. . Jednak w ostatnich miesiącach nie było list z nowymi lekami refundowanymi – przypomina „Wprost” i pyta, czy refundacja nowych terapii będzie odmrażana.

- Refundacja została zamrożona na czas epidemii, jednak trzeba spojrzeć na to, co działo się wcześniej. W 2019 i 2020 roku praktycznie na każdej liście refundacyjnej znajdowały się nowe leki onkologiczne. Będziemy trzymać się tego dobrego standardu – odpowiada wiceminister Sławomir Gadomski.

Zapowiada, że po generalnym odmrożeniu list refundacyjnych Ministerstwo Zdrowia będzie dążyć, aby wprowadzać na nie nowe leki.

- Wspólnie z Kancelarią Prezydenta prowadzimy też prace nad stworzeniem Funduszu Medycznego. Będzie to alternatywne źródło finansowania między innymi najbardziej innowacyjnych terapii onkologicznych. Wierzę, że cel nakreślony w NSO zrealizujemy znacznie wcześniej – dodaje Sławomir Gadomski.

Przeczytaj także: „Wiceminister Miłkowski wyjaśnił, co z lipcową listą refundacyjną”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe