Grzegorz Skowronek/Agencja Wyborcza.pl

Zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów wkrótce

Udostępnij:
– Sądzę, że w ciągu najbliższych miesięcy wprowadzimy zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Idealnie byłoby, gdyby udało się to zrobić do wakacji – zapowiedział wiceminister Wojciech Konieczny.
Wabią zapachem, kolorami i smakiem...
16 lutego Wojciech Konieczny był pytany na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia o to, kiedy może zostać wprowadzony zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów.

– Sądzę, że w ciągu najbliższych miesięcy. Idealnie byłoby, gdyby udało się to zrobić do wakacji, ponieważ mamy dane, że jednorazowych e-papierosów używa się więcej właśnie w okresie wakacyjnym. Ich sprzedaż wówczas jest ogromna. Są najpopularniejsze wśród młodych ludzi, kupujących chętnie te wyroby również ze względu na w miarę przystępną cenę – stwierdził Konieczny, podkreślając, że „urządzenia przykuwają uwagę kolorami, zapachem i smakiem”.

– Są złowieszczo fajne, wyglądają jako coś atrakcyjnego, a to są urządzenia, które służą rozpoczęciu nałogu – i to bardzo złego, groźnego nałogu, w dodatku jeszcze w młodym wieku – zaznaczył.

Tylko zakaz może prowadzić do sukcesu
– Jeśli chodzi o jednorazowe e-papierosy, to w moim odczuciu jedynie zakaz, i to dosyć twardy, może doprowadzić do sukcesu, bo inaczej producenci będą szukali luk, niedociągnięć w przepisach, i to nie spełni swojej roli. Jestem za zakazem całkowitym sprzedaży tych jednorazowych e-papierosów – podkreślił wiceszef resortu.

– Pewnie jak już będziemy to prawo wprowadzali, to nie będzie to jeden przepis zakazujący sprzedaży jednorazowych e-papierosów, lecz przy okazji poruszymy też inne kwestie antynikotynowe – zapowiedział.

Wcześniejsza zapowiedź
14 lutego minister zdrowia Izabela Leszczyna powiedziała, że „rząd rozpoczyna prace nad zmianami dotyczącymi jednorazowych e-papierosów”.

– Te papierosy to plaga – oceniła.

– Będziemy chronić szczególnie młodych ludzi. Z Departamentem Zdrowia Publicznego i Lecznictwa rozpoczynamy – w porozumieniu z Ministerstwem Finansów – prace nad problemem. Chciałabym zakazać sprzedaży jednorazowych papierosów, natomiast prawnicy mają co do takiego całkowitego zakazu obiekcje. Będę jednak o to występować i prosić Radę Ministrów, żeby się ze mną zgodziła – powiedziała szefowa resortu zdrowia.

Przeczytaj także: „Będzie zakaz używania e-papierosów?”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.