iStock

Czy zmniejszono wynagrodzenie pielęgniarek?

Udostępnij:
Polska Federacja Szpitali spytała dyrektorów zrzeszonych w swoich strukturach o wynagrodzenia personelu pielęgniarskiego. Poproszono o informacje dotyczące między innymi tego, czy w ostatnim czasie zwolniono personel i zmniejszono wynagrodzenia. Organizacja udostępniła „Menedżerowi Zdrowia” wstępne wyniki sondy.
W badaniu do 20 maja wzięło udział 47 placówek – w tym dwa to szpitale jednoimienne i 18, które są uwzględnione na liście szpitali z oddziałem zakaźnym do walki z COVID-19 (38,3 proc.). Pozostałe to 57,4. Jakiego poziomu zabezpieczenia w sieci szpitali były to placówki? Najwięcej ogólnopolskich (29,8 proc.), drugiego poziomu (27,7 proc.), trzeciego poziomu (14,9 proc.).

Aż 46 ankietowanych nie obniżyło wynagrodzeń personelu pielęgniarskiego. Jedynie jeden zarządzający zmniejszył wypłaty – o około 20 proc. Co więcej, niemal 98 proc. dyrektorów zapewniło, że nie planuje obniżki wynagrodzeń.

10 proc. ankietowanych przyznało, że otrzymało prośby o zwiększenie wynagrodzenia pielęgniarskiego. Proszono o podwyżki od 10 proc. do nawet 300 proc. płacy zasadniczej.

Siedmiu dyrektorów zadeklarowało chęć podwyżek dla personelu pielęgniarskiego.

Żaden z ankietowanych szpitali nie dokonał zwolnień personelu pielęgniarskiego od początku ogłoszenia w Polsce epidemii wirusa SARS CoV-2.

- Warty podkreślenia jest fakt, że w badaniu wzięli udział dyrektorzy szpitali wszystkich poziomów zabezpieczenia sieci szpitali, a także kilku dyrektorów szpitali pozasieciowych, co dobrze świadczy o reprezentatywności ankiety. Polska Federacja Szpitali dziękuję dyrektorom za udział w badaniu, którego wyniki są ważnym głosem pracodawców szpitali w dyskusji, między innymi z udziałem organizacji związkowych – wyjaśnili Jarosław J. Fedorowski, inicjator badania, prezes Polskiej Federacji Szpitali, i Urszula Szybowicz, menedżer projektów PFSz, która koordynowała badanie.

Przeczytaj także: „Prezes Fedorowski: Lekarze nie chcą rekompensat” i „Jacy są dyrektorzy polskich szpitali?”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.