Wyślij
Udostępnij:
 
 
Jakub Orzechowski/Agencja Gazeta

Decyzję o aborcji powinna podejmować kobieta

Źródło: Rzeczpospolita
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 28.10.2020
 
 
– Jeśli wyniki badań wskazują na to, że płód, który kobieta nosi w swoim łonie, jest uszkodzony, że może nie dojść do porodu lub że przeżycie dziecka nie jest pewne, decyzję o rozwiązaniu kobieta powinna podjąć sama. Żaden ustawodawca nie ma prawa tego zmieniać – mówi Andrzej Rzepliński, prezes TK w latach 2010–2016.
Andrzej Rzepliński o wyroku Trybunału Konstytucyjnego, z którego wynika, przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją, rozmawia z „Rzeczpospolitą”.

Były prezes TK podziela zdanie odrębne obu sędziów orzekających w tej sprawie – sędziego Leona Kieresa i sędziego Piotra Pszczółkowskiego.

– Wyrok oznacza, że w związku ze zgłoszonym przez grupę posłów wnioskiem usunięcie obowiązującego do tej pory przepisu z porządku prawnego naraża zdrowie i życie nieokreślonej liczby kobiet, skoro przesłanka opisana w przepisie nie może być dłużej podstawą przeprowadzenia zabiegu aborcji. To zagraża życiu i zdrowiu fizycznemu i psychicznemu kobiet, to trudne do wyobrażenia cierpienie. Jeśli wyniki badań wskazują na to, że płód, który kobieta nosi w swoim łonie, jest uszkodzony, że może nie dojść do porodu lub że przeżycie dziecka nie jest pewne, decyzję o rozwiązaniu kobieta powinna podjąć sama. Nakazywanie, co powinna zrobić, to postępowanie nieludzkie, niemalże tortury. Żaden ustawodawca nie ma prawa podejmować takich decyzji. Kobieta w takiej sytuacji jest swoistym uniwersum i jej wola powinna być respektowana. Wady wrodzone są często potwierdzane poza wszelką wątpliwością, bo przecież za pomocą wyrafinowanej aparatury przez co najmniej dwóch lekarzy – opisuje Andrzej Rzepliński.

Przeczytaj także: „Prof. Mirosław Wielgoś: Orzeczenie TK cofa polską perinatologię”, „Kolegium Rektorów UJ apeluje do prezydenta”, „Prezes Matyja: Jako lekarz jestem wściekły” i „Prof. Mariusz Zimmer wypowiada się o wadach letalnych”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe