Wyślij
Udostępnij:
 
 
Sławomir Kaminski/Agencja Wyborcza.pl

Dyrektor szpitala kosmicznie zadowolony z podwyżek ►

Źródło: Sejm
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 05.08.2022
 
 
– Dzwonił do mnie dyrektor jednego ze szpitali powiatowych w województwie zachodniopomorskim i powiedział, że jest tak usatysfakcjonowany kwestią podwyżek dla pracowników, że jest po prostu kosmicznie radosny – mówił podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia poseł Czesław Hoc z klubu PiS.
Tematem posiedzenia 5 sierpnia było rozpatrzenie uchwały Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw – mimo to rozmawiano też o podwyżkach i ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Rozpoczął poseł Koalicji Obywatelskiej Rajmund Miller.

– Po tym, jak od 1 lipca zaczęła obowiązywać ustawa o minimalnych wynagrodzeniach, dyrektorzy szpitali dostali do podpisania aneksy do umów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Okazuje się, że w wielu podmiotach, zwłaszcza w szpitalach powiatowych, nie wystarcza pieniędzy na podwyżki – mówił poseł Miller. Określił sytuację jako „dramatyczną”. – Co gorsza, nie tylko nie ma pieniędzy na wyższe wynagrodzenia, ale fatalnie jest też, jeśli chodzi o koszty energii elektrycznej, gazu i paliwa dla karetek pogotowia – zaalarmował.

– Czy Ministerstwo Zdrowia podjęło jakieś działania, aby zapobiec tej katastrofalnej sytuacji? – spytał poseł Rajmund Miller.

Odpowiedział wiceminister zdrowia Piotr Bromber.

– Trudno mi się zgodzić ze stwierdzeniem „katastrofalna sytuacja”, ale odnosząc się już do meritum sprawy, potwierdzam, że w ostatnim czasie odbywamy wiele spotkań zarówno z pracodawcami, samorządami, jak i stroną społeczną – zaczął.

– Wdrażamy rozwiązania związane ze zwiększeniem wynagrodzenia minimalnego. Na przyszły tydzień jest przewidziane kolejne spotkanie ze stroną samorządową – zapowiedział Bromber i dodał, że w przyszłym tygodniu odbędzie się też posiedzenie prezydium oraz Zespołu Trójstronnego w sprawie podwyżek.

– Podpisywane są aneksy do umów i gdy zakończy się ten etap, szpitale będą dokładnie wiedziały, jakimi kwotami dysponują. Wówczas będziemy odnosili się do kwestii, czy brakuje i ile brakuje – mówił wiceminister. – Przeznaczyliśmy 7,2 mld zł na zwiększenie wynagrodzenia minimalnego. Podjęto także decyzję o przekazaniu dodatkowych środków, ok. 2 mld, między innymi na realizację tej ustawy – przypomniał.

Następnie głos zabrał poseł Czesław Hoc z klubu PiS.

– Dzwonił do mnie dyrektor jednego ze szpitali powiatowych w województwie zachodniopomorskim i powiedział, że jest tak usatysfakcjonowany kwestią podwyżek dla pracowników, że jest po prostu kosmicznie radosny – opisał.

Rozmowa o podwyżka w całości do obejrzenia poniżej.Przeczytaj także: „Minister zdrowia zapewnił, że pieniędzy na podwyżki powinno wystarczyć”, „Czy szpitale będą zamykane?” i „Nie ma pieniędzy na podwyżki”.

 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.