Wyślij
Udostępnij:
 
 
Ministerstwo Zdrowia

Konstytucja szpitalnictwa ►

Redaktor: Krystian Lurka |Data: 30.12.2021
 
 
– Dokument będzie konstytucją szpitalnictwa w Polsce, na długie lata określi zasady funkcjonowania szpitali, zasady ich restrukturyzacji i tego, jak szpitalnictwo w Polsce będzie modernizowane – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej, przedstawiając założenia projektu ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa.
Główne założenia reformy szpitali, które wymienił minister zdrowia, to:
– powstanie Agencji Rozwoju Szpitalnictwa,
– profesjonalizacja kadry zarządzającej,
– modyfikacja systemu finansowania szpitalnictwa.

Agencja
– Konieczność koordynacji to niejedyny argument, aby na nowo zdefiniować zasady szpitalnictwa. Naszym zdaniem nadzór właścicielski, który jest prowadzony nad szpitalami, pozostawia wiele do życzenia i chcemy zaproponować rozwiązanie w postaci powstania Agencji Rozwoju Szpitalnictwa. ARS będzie dystrybuowała środki europejskie na modernizację szpitalnictwa, będzie również pomagała wszystkim szpitalom, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej, przeprowadzać proces restrukturyzacji – zapowiedział minister zdrowia, wskazując, że „agencja ma stanowić ośrodek odpowiedzialności finansowej”. – Tak, jak mamy regulatora w postaci Ministerstwa Zdrowia, płatnika w Narodowym Funduszu Zdrowia, tak będzie ośrodek nadzoru właścicielskiego jako Agencja Rozwoju Szpitalnictwa – przyznał Adam Niedzielski.

Egzaminy
Minister mówił też o poprawie jakości zarządzania szpitalami.

– Będziemy chcieli sprofesjonalizować kadrę zarządzającą. Wprowadzimy wymóg zdania egzaminu państwowego. Żeby zarządzać tak dużą jednostką jak szpital, nie można opierać się na intuicji, to musi być dobrze przygotowany menedżer, który wykorzystuje różne, zaawansowane narzędzia kontrolingowe – uzasadniał.

Finansowanie
Szef resortu mówił też o „zmniejszeniu skali finansowania ryczałtowego” i „kwestii zdefiniowania na nowo zasad funkcjonowania sieci szpitali”.

– To konsekwencja tego, że porządkując system szpitalnictwa, musimy również uporządkować zasady funkcjonowania sieci szpitali w Polsce – mówił Niedzielski, dodając, że „będziemy wycofywali się stopniowo albo zmniejszali skalę finansowania ryczałtowego, bo państwo polskie ma już pieniądze na to, żeby płacić za nadwykonania, za zrealizowane kontrakty. – To pozwala na wzięcie pełnej odpowiedzialności przez państwo – zaznaczył Niedzielski, że wkrótce projekt ustawy będzie oddany do konsultacji społecznych.

O czym jeszcze mówiono podczas konferencji prasowej zorganizowanej 30 grudnia w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, w której oprócz ministra Niedzielskiego wzięli udział wiceminister Sławomir Gadomski oraz dyrektor CZD Marek Migdał?

Udostępniamy nagranie.Przeczytaj także: „Projekt ustawy o modernizacji szpitalnictwa – założenia”.

 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.