Ministerstwo zapowiada, że lekarzy POZ będzie o 12 tysięcy więcej. Czy to realne? Krajewski odpowiada

Udostępnij:
Zbigniew Król zapowiedział, że docelowy model funkcjonowania POZ ma być osiągnięty za osiem lat. Wtedy – jak planuje Ministerstwo Zdrowia – liczba lekarzy POZ będzie większa o 12 tysięcy. - To zadanie niezwykle trudne, ale nie niewykonalne – uważa Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego.
Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego:
- Bardzo bym chciał, by te ambitne plany Ministerstwa Zdrowia się zrealizowały. Kibicuję, by się udało, bo potrzeba zwiększenia kadry lekarskiej w POZ jest ogromna. Zadanie jest niezwykle trudne, ale nie niewykonalne. Kiedy tworzyła się polska medycyna rodzinna, też mówiono, że to się nie może udać. Jednak od roku 1994, gdy pierwsi lekarze zdali egzamin specjalizacyjny z medycyny rodzinnej, do 2002 r. specjalizację tę zrobiło przeszło 9 tysięcy lekarzy. Był to efekt atmosfery entuzjazmu, ale też dobrych motywatorów, stworzonych przez decydentów. Być może uda się także teraz, będziemy się przyglądać działaniom resortu i dopytywać, w jaki sposób chce osiągnąć ten cel.

Obecnie w POZ pracuje około 33 tysięcy lekarzy, a ok. 11 tys. z nich posiada specjalizację w dziedzinie medycyny rodzinnej. Resort chce, by przez najbliższych osiem lat w POZ zatrudnionych zostało dodatkowych 12 tys. lekarzy.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.