Wyślij
Udostępnij:
 
 
JOW.pl

OZZL nie podobają się niektóre przepisy projektu ustawy COVID-19

Źródło: Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy
Autor: Krystian Lurka |Data: 21.10.2020
 
 
Zarząd krajowy OZZL zdecydowanie protestuje przeciwko niektórym z zapisów projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID–19. – Za niedopuszczalne i karygodne uważamy „przemycanie” pod pozorem walki z epidemią, przepisów, dotyczących ułatwień w zatrudnianiu lekarzy z krajów spoza UE – ocenia przewodniczący zarządu OZZL.
– Każdy lekarz, który ma wykonywać w Polsce swój zawód powinien, niezależnie od kraju pochodzenia, spełnić te same warunki, które spełnia lekarz polski – twierdzi Krzysztof Bukiel.

Na co jeszcze zwraca uwagę Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy?

OZZL negatywnie ocenia także treść art. 13 proponowanej ustawy, który nakłada na samorządy zawodów medycznych, obowiązek sporządzenia – na wniosek wojewody albo ministra zdrowia – wykazu osób wykonujących zawody medyczne, które mogą być skierowane do pracy.

– Samorząd lekarski nie ma narzędzi, danych i informacji, które pozwalałyby na ocenę czy dana osoba rzeczywiście może być skierowana do pracy. Zależy to bowiem od wielu okoliczności, które samorządowi lekarskiemu nie są znane i nie powinny być znane. Treść przepisu może rodzić konflikty, jeżeli wojewoda lub minister zdrowia będzie traktował wykaz sporządzony przez samorząd jako bezwzględnie obowiązujący, a wskazani lekarze – w sposób uzasadniony – będą wykazywali, że nie mogą być skierowani do pracy – ocenia Bukiel i dodaje, że bardzo krótki czas przeznaczony na ocenę projektu oraz jego wielowątkowość i skomplikowanie uniemożliwia pełną, dokładną ocenę innych przepisów.

Jeśli chcesz ściągnąć dokument, kliknij w: „Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19”.

Przeczytaj także: „Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych krytycznie o projekcie ustawy covidowej”, „Niebezpieczne zapisy w poselskim projekcie ustawy” i „Projekt ustawy dotyczący przeciwdziałania COVID-19”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe