Łukasz Kamiński/Kancelaria Senatu

Projekt ustawy o jakości odrzucony – resort zaskoczony ►

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Krystian Lurka
|
Źródło: Senat
Senatorowie odrzucili projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta – chwilę wcześniej wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski dziwił się, słysząc zarzuty opozycji.
30 marca odbyło się posiedzenie Senatu, podczas którego zajmowano się ustawą o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta – było między innymi o niekonstytucyjności przepisów.

– Dokument był przedstawiany za wzorcowy, długo wyczekiwany i kompleksowy, a tymczasem opinia Biura Legislacyjnego Senatu, co do konstytucyjności, jest druzgocąca – recenzowała Beata Małecka-Libera z Koalicji Obywatelskiej, przewodnicząca senackiej Komisji Zdrowia, dodając, że „dlatego wnioskuje o odrzucenie ustawy w całości”.

Maciej Miłkowski stwierdził, że „te zarzuty są chybione”.

Pieniądze na półkolonie
Mówiono też o pieniądzach na półkolonie, czyli o kontrowersyjnej poprawce do przepisów, dzięki której 50 mln zł z funduszu zapasowego Narodowego Funduszu Zdrowia miałoby zasilić Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej.

– Dopiero ta kwota przekonała część posłów Prawa i Sprawiedliwości do poparcia ustawy, której projekt wcześniej przepadł w Komisji Zdrowia i został zdjęty z porządku obrad Sejmu – stwierdziła przewodnicząca.

– To skandal, że zabiera się pieniądze z naszych składek, które powinny być przeznaczane na zdrowie – komentowała.

Przypomnijmy – gdy poprawka była procedowana w Sejmie, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przyznał, że dzięki tym pieniądzom i analogicznej kwocie z Ministerstwa Sportu i Turystyki około 300 tys. dzieci skorzysta z porady rehabilitacyjnej, psychologicznej i dietetycznej w trakcie letnich półkolonii. Tłumaczono, że jest to wspólny projekt obu resortów.

Tymczasem w Senacie wiceminister Maciej Miłkowski zaznaczył, że „na część poprawek, które zostały zgłoszone przez posłów, a nie są bezpośrednio związane z jakością, Ministerstwo Zdrowia czasami nie ma wpływu”. Stwierdził też, że „Ministerstwo Zdrowia nie było wcześniej świadome poprawki”.

Fragment posiedzenia do obejrzenia poniżej.Ostatecznie w głosowaniu senatorowie odrzucili projekt ustawy w całości – o jego dalszych losach zdecydują posłowie podczas sejmowego posiedzenia zaplanowanego na 12, 13 i 14 kwietnia.

Posiedzenie w całości dostępne jest na stronie internetowej: www.senat.pl/10Sen613.

Przeczytaj także: „Projekt ustawy o jakości niezgodny z konstytucją?”.

 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.