Resort przypomina filary reformy POZ

Udostępnij:
Opierać się ma obligatoryjna opiece koordynowanej, zespołach POZ i monitorowaniu jakości.
Ministerstwo Zdrowia przygotowało wyjaśnienia i polemikę z tekstem „Dziennika Gazety Prawnej”. W niej przypomniał zasady, na których reformować będzie POZ. Poniżej przytaczamy dokument resortu bez skrótów.

Obligatoryjna opieka koordynowana
Jednym z zasadniczych elementów reformy POZ jest skoordynowanie i zintegrowanie różnych poziomów opieki medycznej – m.in. zapewnienie pacjentom ciągłości leczenia i wewnętrznego nadzoru nad jego jakością.

Chcemy, aby lekarz POZ, który współpracuje z pielęgniarką POZ i położną POZ, był przewodnikiem (koordynatorem) pacjenta w systemie. Dlatego zostanie on wyposażony w niezbędne narzędzia umożliwiające zapewnienie ciągłości i kompleksowości sprawowanej opieki oraz efektywnej współpracy m.in. z osobami udzielającymi specjalistycznych świadczeń zdrowotnych (np. w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i leczenia szpitalnego).

Sugerowane przez Federację Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie „odstąpienie od obligatoryjności opieki koordynowanej” na rzecz „zachęt oraz pozostawienia dowolności lekarzom i pacjentom” naruszałoby konstytucyjną zasadę równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Rozumiemy obawy środowiska lekarskiego i zapewniamy, że opieka koordynowana będzie wdrażana stopniowo, w sposób, który zagwarantuje pacjentom bezpieczeństwo zdrowotne, a świadczeniodawcom POZ – niezakłócone funkcjonowanie.

Finansowanie
Po przeprowadzeniu pilotażu, który będzie realizowany do 31 grudnia 2019 r., warunki realizacji opieki koordynowanej (m.in. szczegółowe mechanizmy jej finansowania) zostaną uregulowane w aktach wykonawczych oraz zarządzeniach prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

Do momentu wejścia w życie nowych rozwiązań POZ będzie finansowana na dotychczasowych zasadach (stawka kapitacyjna).

Zespoły POZ
Obawy środowiska co do „zbyt sztywnych” zapisów dotyczących zespołów POZ są nieuzasadnione. Tym bardziej, że – jak wskazuje prezes Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie – „obecnie ponad 70% POZ funkcjonuje jako zespoły”.

Proponowane rozwiązanie jest kluczowym elementem w procesie integracji opieki nad pacjentem. Gwarantuje wysoką jakość udzielanych świadczeń.

W przypadku zespołów POZ przewidziano także czas na dostosowanie się świadczeniodawców POZ do nowych wymagań (do 31 grudnia 2024 r.). To oznacza długi – ponad siedmioletni – okres dostosowania do nowych przepisów, nawiązania współpracy oraz wdrożenia dobrych praktyk.

Jakość

Przepisy projektowanej ustawy jednoznacznie wskazują, że świadczeniodawcy będą mieli obowiązek monitorowania jakości udzielanych świadczeń. Zostanie to skorelowane z nowym, motywacyjnym, systemem finansowania POZ. Przewiduje on m.in. komponent motywacyjny za jakość opieki i jest formą ogólnosystemowego wspierania poprawy jakości oraz efektywności świadczeń udzielanych w POZ.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.