PFSz chce wydłużenia czasu wprowadzania norm zatrudnienia pielęgniarek

Udostępnij:
- Normy obowiązywać mają od roku 2019 roku. To za szybko. Potrzeba więcej czasu, choćby na korekty norm i przygotowanie personelu pomagającego pielęgniarkom – uważa Polska Federacja Szpitali.
Stanowisko w tej sprawie federacja przesłała Ministrowi Zdrowia.

- Nieodpowiednim jest zastosowanie uproszczonego przeliczenia etatów na łóżko szpitalne. Jedynym pozytywnym efektem takiej metodologii będzie zmniejszenie liczby łóżek, których w Polsce jest zbyt dużo – czytamy w nim. - Proponujemy zastosowanie innej metodologii. Polega ona na uwzględnieniu takich zmiennych jak: referencyjność szpitala/oddziału. W polskim przypadku byłby to poziom w sieci szpitali – dodaje PFSz.

Zdaniem federacji przewidziany rozporządzeniem czas wejścia przepisów w życie jest stanowczo za krótki. - Proponujemy przy uwzględnieniu postulatu zmiany metodologii okres czteroletni w trakcie, którego konieczna jest ewaluacja proponowanych norm – pisze federacja.

Jak pisze PFSz proponowane normy w znacznej części nie będą mogły być zastosowane z kilku powodów. Jednym z nich jest to, że pielęgniarek w Polsce jest jedną z najniższych w Europie i stan ten ze względu na sytuację demograficzną zawodu będzie się pogłębiał. Dlatego zanim wprowadzi się jakiekolwiek normy należy podjąć działania, które zwiększą liczbę pielęgniarek w Polsce oraz jak najszybciej wprowadzą personel pomocniczy w stosunku do pielęgniarek, w tym także personel pomocniczy sekretarski

- W tym czasie należy podjąć działania zwiększające ilość studiujących pielęgniarek, oraz podnieść atrakcyjność finansową zawodu oraz otworzyć możliwość kształcenia w zawodach wspomagających pracę pielęgniarek – pisze PFSz.

Jak zauważa federacja planowany wzrost finansowy w ochronie zdrowia jest zbyt niski i rozciągnięty w czasie. Wprowadzenie norm w 2019r. spowoduje gwałtowny wzrost wydatków na zatrudnienie personelu medycznego. Efektem tego będzie jeszcze większe zadłużenie szpitali.

- Dodatkowym skutkiem będzie to, co aktualnie dzieje się w przypadku lekarzy. Pielęgniarki będą „podkupywane” przez szpitale nie dbające o wynik finansowy jedynie celem utrzymania kontraktu z NFZ – uważa Jarosłąw J. Fedorowski, prezes PFSz.

Federacja proponuje zatem, aby uwzględnić możliwość udzielania świadczeń zdrowotnych na stanowiskach związanych z rożnymi obowiązkami pielęgniarki również przez położne, ratowników medycznych lub opiekunów medycznych – po przeszkoleniu oraz w zakresach, w których istnieje komplementarność kompetencji tych zawodów

- Jednocześnie pragniemy podkreślić, iż dyrektorzy polskich szpitali działając w porozumieniu z kierownictwem personelu pielęgniarskiego oraz lekarskiego są w pełni kwalifikowani do określania szpitalnych standardów obsady pielęgniarskiej, a możliwość elastycznego zarzadzania personelem jest jednym z podstawowych narzędzi zarządczych – pisze federacja. - Wprowadzenie odgórnych norm dotyczącej obsady kadrowej w szpitalach jest niezgodne z podstawowymi uprawnieniami kadry zarządzającej szpitali i w efekcie może odnosić skutek przeciwny od zamierzonego – dodaje.

Obejrzyj rozmowę z Jarosławem Fedorowskim: "Pielęgniarki i dyrektorzy szpitali jednym głosem o wprowadzaniu norm zatrudnienia".
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.