Fundacja „My Pacjenci”

Lekarz nie powinien czuć presji

Udostępnij:
– Jestem zwolenniczką systemu no fault. Lekarz nie powinien czuć presji ze strony przepisów prawa karnego, ale przede wszystkim walczyć o życie i zdrowie pacjentów – przyznaje prezes Fundacji „My Pacjenci” Magdalena Kołodziej.
Komentarz Magdaleny Kołodziej, wiceprzewodniczącej Rady Organizacji Pacjentów przy ministrze zdrowia, prezes Fundacji „My Pacjenci”:
Jestem zwolenniczką systemu no fault, jak i tego, by po wystąpieniu niepożądanych zdarzeń medycznych wyciągano wnioski w celach rozwojowych bez zamiatania niczego pod dywan. Myślą przewodnią w pracy lekarza musi być podejmowanie działań mających na celu pomoc pacjentowi, nawet jeśli czasami wiązałyby się one z możliwym niepowodzeniem. W niektórych przypadkach dla chorego może jednak nie być innej drogi ratunku i albo lekarz podejmie się skomplikowanego zabiegu, albo się wystraszy i zrezygnuje z niosącego ryzyko działania.

Lekarz nie powinien czuć presji ze strony przepisów prawa karnego, lecz przede wszystkim walczyć o życie i zdrowie pacjentów. Jeśli nad nim i zespołem podejmującym się leczenia czy bardzo trudnego zabiegu wisi zagrożenie, że w razie, gdyby coś się nie powiodło lub popełniono by nieumyślny błąd, mogliby trafić do więzienia, bez wątpienia jest to ze szkodą dla pacjenta.

Sankcje karne mogą prowadzić do unikania przez medyków podejmowania niektórych decyzji ze strachu. Świat coraz bardziej idzie w kierunku wprowadzania rozwiązań typu no fault. Takie podejście zaczyna być stosowane także w Polsce.

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku nie unika się raportowania błędów czy zgłaszania zdarzeń niepożądanych, a wręcz jest to wskazane. Kiedy do nich dojdzie, zespół analizuje sytuację i dyskutuje nad możliwym rozwiązaniami, tak by wyciągnąć wnioski i uniknąć ich popełnienia w przyszłości. Powinniśmy dążyć do takiego propacjenckiego podejścia.

Komentarz opublikowano w „Gazecie Lekarskiej” 7–8/2022.

Przeczytaj także: „Błędy często mają charakter systemowy”, „No fault – o co walczą lekarze”, „Prezes Jankowski zapowiada samorządowy projekt ustawy o systemie no fault”, „Zbigniew Ziobro górą w sprawie systemu no fault”, „Wprowadzenie systemu no fault? Jestem umiarkowanym pesymistą”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.