Wyślij
Udostępnij:
 
 
Archiwum

Na co prof. Lubiński przeznaczyłby 2 mld zł?

Źródło: MK/JL
Autor: Marta Koblańska |Data: 04.03.2020
 
 
- Najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo pacjentów i ich szansa na leczenie i zdrowie - mówi prof. Jan Lubiński, kierownik Zakładu Genetyki i Patomorfologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Czy jest to możliwe do zrealizowania? - Jak najbardziej tak - odpowiada.
- Wystarczy postawić na naukę i rozwiązania uznane w świecie lub rzeczywiście innowacyjne. Chodzi o przeniesienie osiągnięć badawczych na codzienną praktykę medyczną – mówi prof. Lubiński w rozmowie z „Menedżerem Zdrowia”.

Przykład? Ekspert sugeruje, że leczenie raka piersi BRCA1-zależnego powinno bazować na cis-platynie, której działanie zostało udowodnione.

- Jeśli zostanie ona wprowadzona do powszechnego stosowania, uratuje to corocznie życie ok. 500 kobiet. Polska jest homogenna genetycznie i powszechne testowanie na nosicielstwo mutacji charakterystycznych dla naszej populacji pozwoliłoby zmniejszyć ryzyko raka u niemal miliona osób. Polki są bardzo wrażliwe na zatrucie arsenem i jego dietetyczna optymalizacja najprawdopodobniej kilkakrotnie obniża ryzyko wystąpienia raka. Na pewno nie wolno godzić się na to, aby pozostawiać chore bez pomocy medycznej i psychologicznej. Mamy ogromny problem z merytorycznością – przyznaje prof. Lubiński.

- Wielka szkoda, że nie znajdujemy mądrości i siły na wdrażanie rozwiązań, które służą pacjentom. Nie wolno pozbawiać ludzi możliwości uczestnictwa w terapiach nawet wtedy, gdy opracowano je po raz pierwszy w Polsce – podsumowuje ekspert.

Przeczytaj także: „Na co prezes Godlewski przeznaczyłby 2 mld zł?”, „Prof. Chybicka o tym, co można kupić za 2 mld zł”, „Prof. Jassem o 2 mld zł przeznaczonych na telewizję i radio publiczne”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe