Wyślij
Udostępnij:
 
 
iStock

Programy lekowe także dla leków generycznych i biopodobnych ►

Źródło: Marta Koton-Czarnecka
Redaktor: Agnieszka Starewicz-Jaworska |Data: 02.03.2021
 
 
Tagi: Marcin Czech
Programy lekowe zostały stworzone z myślą o refundacji innowacyjnych, efektywnych terapeutycznie, lecz wysoce kosztownych substancji czynnych. Substancje te nie są refundowane w innych świadczeniach gwarantowanych, a zatem dzięki procedurze programów lekowych płatnik uzyskał kontrolę nad wykorzystaniem tych leków i wydatkami na nie. Czy w systemie programów lekowych, kosztownych z założenia, można poszukać oszczędności? Na to pytanie, podczas „Priorytetów 2021”, odpowiedział prof. Marcin Czech.
Obecnie zdecydowana większość leków innowacyjnych stosowanych w onkologii, reumatologii, chorobach rzadkich, stwardnieniu rozsianym czy wielu innych schorzeniach jest dostępna dla pacjentów poprzez programy lekowe. O tym, jak uzyskać oszczędności w systemie programów lekowych, bez zmniejszenia dostępu pacjentów do skutecznych i bezpiecznych terapii mówił, podczas sesji inauguracyjnej konferencji „Priorytety w ochronie zdrowia 2021”, prof. Marcin Czech, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego, kierownik Zakładu Farmakoekonomiki w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie, były wiceminister zdrowia.– Duże i bezdyskusyjne oszczędności w programach lekowych mogą pojawić się, jeśli sięgniemy po coś, co mamy pod ręką czyli po leki generyczne i biopodobne (biosymilary). Po adaptacji tych leków do systemu programów lekowych oszczędności pojawiłyby się z dnia na dzień, wręcz natychmiast – argumentował prof. Marcin Czech.

Przeczytaj także: „Gdzie szukać oszczędności w systemie ochrony zdrowia w dobie pandemii?” i „Priorytety 2021 – obejrzyj teraz!”.

 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe