Wyślij
Udostępnij:
 
 
Archiwum

Projekt ustawy o Funduszu Medycznym zmniejsza dotację do NFZ ►

Autor: Krystian Lurka |Data: 05.07.2020
 
 
– Fundusz Medyczny będzie realizowany z części budżetu państwa pozostającej w dyspozycji ministra zdrowia, czyli ze środków, które i tak zostałyby przeznaczone na ochronę zdrowia, bo tak zakłada „ustawa 6 proc. PKB”. Nie są to żadne nowe pieniądze – mówi prezes zarządu Public Policy Wojciech Wiśniewski. Podkreśla, że projekt ustawy nie jest dokumentem, z którego wynika wzrost nakładów na ochronę zdrowia, a zapisem zmniejszającym dotację do NFZ. – Dotacja z budżetu państwa na świadczenia będzie mniejsza o kwotę przeznaczoną na fundusz. To nie jest korzystne ani dla płatnika, ani dla pacjentów – ocenia Wiśniewski.
Ekspert dostrzega jednak pozytywy.

– Po pierwsze, to zapowiedź stworzenia subfunduszu terapeutycznego, z którego nawet 700 mln zł może trafić na programu wczesnego dostępu. Po drugie, dodatkowe pieniądze na profilaktykę onkologiczną – wylicza Wiśniewski.

Co poza tym?

Zwraca uwagę na to, że dokument wprowadza w ustawie refundacyjnej zmiany, które nie znajdują odzwierciedlenia w uzasadnieniu do projektu.Przeczytaj także: „Nie wystarczy pieniędzy na zdrowie, rząd będzie musiał oszczędzać”, „Tadeusz Jędrzejczyk ocenia projekt ustawy o Funduszu Medycznym” i „Marcin Czech ocenia projekt ustawy o Funduszu Medycznym”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe