Wyślij
Udostępnij:
 
 
Marcin Stępień/Agencja Gazeta

Szumowski: Zastaliśmy w psychiatrii dziecięcej absolutną zapaść, teraz tę sytuację zmieniamy

Autor: Krystian Lurka |Data: 11.02.2020
 
 
- Zmieniamy psychiatrię dziecięcą, by żadne dziecko nie pozostało bez opieki – mówi minister zdrowia Łukasz Szumowski. - I powiem z pełną odpowiedzialnością, że do tej pory nikt nie zrobił tyle w psychiatrii, co PiS. Wreszcie ta dziedzina stała się priorytetem – dodaje przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia.
- Właśnie rusza konkurs na 300 poradni psychologiczno-psychoterapeutycznych dla dzieci i młodzieży. Chcemy „odhospitalizować” tę psychiatrię dzieci, bo szpital często nie rozwiązuje problemów – wyjaśnia minister Szumowski w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.

W poradniach nie będzie psychiatrów.

- Ale będą psycholog, psychoterapeuta, terapeuta środowiskowy. Te poradnie mają działać w środowisku, w którym obraca się młody człowiek, jak najbliżej jego miejsca zamieszkania. Przecież problemy dzieci rodzą się w domu, szkole albo w środowisku rówieśniczym – zapowiada minister Szumowski.

- Uruchomienie tego modelu sprawi, że dostępnych będzie o wiele więcej specjalistów, którzy mogą pomóc dzieciom – mówi Szumowski i dodaje: - Zastaliśmy w psychiatrii absolutną zapaść, teraz tę sytuację zmieniamy.

- PiS rządzi piąty rok. Pan jest ministrem drugą kadencję – przypomina „Dziennik Gazeta Prawna”.

- I powiem z pełną odpowiedzialnością, że do tej pory nikt nie zrobił tyle w psychiatrii, co my. Wreszcie ta dziedzina stała się priorytetem – komentuje Szumowski.

- Jestem w tej komfortowej sytuacji w stosunku do moich poprzedników, że podnieśliśmy nakłady na służbę zdrowia. Proszę spojrzeć, w 2012 r. – plan finansowy zakładał 70 mld zł na ochronę zdrowia, a wydano 68 mld, bo nie było pieniędzy. Rok później podobna sytuacja. Tymczasem w 2018 r. mieliśmy zaplanowane niecałe 89 mld zł, a wydaliśmy 93 mld. W 2019 r. w planie było nieco ponad 96,5 mld, a ostatecznie wydaliśmy prawie 104 mld zł. Znaleźliśmy dodatkowe miliardy, bo uznajemy ochronę zdrowia za priorytetową. Na koniec 2019 r. udało się przekazać NFZ dodatkowe 2,7 mld zł. Teraz uruchomiliśmy rezerwy na psychiatrię dziecięcą – mówi Szumowski w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.

Dlaczego z polską psychiatrią jest źle? Marek Balicki wyjaśnił w rozmowie z „Menedżerem Zdrowia”
- Główne przyczyny to niskie nakłady i brak nowoczesnej organizacji opieki psychiatrycznej. Zmiany miały zacząć się już 25 lat temu i ten czas w większości straciliśmy - powiedział dr Marek Balicki, pełnomocnik ministra zdrowia ds. reformy w psychiatrii i kierownik Biura ds. Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, w rozmowie opublikowanej na początku października 2019 r.

Co miał na myśli ekspert?

- W 1994 r. została uchwalona ustawa o ochronie zdrowia psychicznego zakładająca m.in. upowszechnienie modelu środowiskowego. Jednak dopiero w 2008 r. uchwalono jej nowelizację, na podstawie której powstał Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego. Jego pierwsza edycja została przyjęta przez rząd w grudniu 2010 r. i obowiązywała do 2015 r. Niestety, w tym okresie zrobiono niewiele. Naczelna Izba Kontroli, której prezesem był wówczas Krzysztof Kwiatkowski i którego trudno w tej sprawie posądzać o stronniczość, gdyż wywodził się z tej samej opcji politycznej [Platformy Obywatelskiej – przypomina red.], sporządziła raport mówiący o „fiasku” realizacji programu. Opisane w programie założenia dotyczące reformy psychiatrii dorosłych nie zostały wdrożone. Zabrakło rozwiązań umożliwiających wprowadzenie ich w życie. Takich chociażby, jak pilotaż centrów zdrowia psychicznego rozpoczęty w ramach obecnej edycji programu na lata 2017–2022. Od ubiegłego roku w 14 województwach działa dzięki niemu już 27 takich centrów. Funkcjonują one zarówno w dużych miastach, jak i powiatach, gdzie dominuje ludność wiejska, na przykład w powiecie hajnowskim czy radzyńskim. W Toruniu i Koszalinie tym systemem objęte są całe miasta. W Warszawie, Łodzi czy Krakowie są to wybrane dzielnice. Mamy placówki w powiecie sandomierskim i gorlickim. Jednym z celów zmian jest wyrównanie dostępności opieki psychiatrycznej na obszarach miejskich i wiejskich. Nowym sposobem organizacji i finansowania opieki psychiatrycznej objęto w pierwszym roku programu 10 proc. dorosłych Polaków – odpowiedział dr Balicki.

Przeczytaj także: „Dąbkowski: W Polsce łamane są prawa dziecka”, „Smutny obraz psychiatrii dzieci i młodzieży”, „Opinie polskich psychiatrów o psychiatrii i własnej roli zawodowej”, „Biała plama (dziura) na mapie światowego zdrowia psychicznego”, „(Nie)zdrowie psychiczne”, „Prof. Agata Szulc: Brakuje empatii”, „Najbardziej wpływowy polski psychiatra to...” i Prof. Rybakowski zapowiada powstanie centrum zdrowia psychicznego w Poznaniu”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe