IF 1.7
MNiSW 70
Postępy Dermatologii i Alergologii
IF 1.4
MNiSW 40
Postępy w Kardiologii Interwencyjnej
IF 1.0
MNiSW 70
Postępy Psychiatrii i Neurologii
MNiSW 20
Postępy Rehabilitacji
IF 0.3
MNiSW 40
Alkoholizm i Narkomania
IF 0.6
MNiSW 20
Alergologia Polska - Polish Journal of Allergology
IF 1.7
MNiSW 70
Anaesthesiology Intensive Therapy
IF 3.3
MNiSW 100
Archives of Medical Science
Archives of Medical Science - Aging
Archives of Medical Science - Atherosclerotic Diseases
Archives of Medical Science - Civilization Diseases
IF 5.0
MNiSW 140
Biology of Sport
MNiSW 70
BioTechnologia
IF 1.6
MNiSW 70
Central European Journal of Immunology
IF 1.7
MNiSW 20
Clinical and Experimental Hepatology
IF 1.3
MNiSW 70
Współczesna Onkologia
IF 1.1
MNiSW 70
Current Issues in Personality Psychology
Current Topics in Diabetes
IF 0.9
MNiSW 20
Przegląd Dermatologiczny
eOnkologiaNews
IF 0.4
MNiSW 20
Family Medicine & Primary Care Review
IF 1.6
MNiSW 70
Folia Neuropathologica
MNiSW 40
Forum Ortodontyczne
IF 2.5
MNiSW 40
Przegląd Gastroenterologiczny
IF 0.2
MNiSW 20
Health Problems of Civilization
IF 1.2
MNiSW 40
Health Psychology Report
IF 0.3
MNiSW 20
HIV & AIDS Review. International Journal of HIV-Related Problems
IF 1.0
MNiSW 40
Human Movement
IF 1.2
MNiSW 70
Journal of Contemporary Brachytherapy
MNiSW 100
Journal of Health Inequalities
IF 2.8
MNiSW 140
Journal of Human Kinetics
Journal of Obstetrics and Gynecological Investigations
MNiSW 20
Journal of Stomatology
IF 1.3
MNiSW 20
Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska
MNiSW 40
Klinika Oczna
Kurier Medyczny
Lekarz POZ
IF 0.5
MNiSW 100
Studia Medyczne
IF 0.2
MNiSW 20
Medycyna Paliatywna
Menedżer Zdrowia
IF 1.7
MNiSW 40
Przegląd Menopauzalny
IF 0.3
MNiSW 40
Neuropsychiatria i Neuropsychologia
MNiSW 20
Problemy Pielęgniarstwa
Okulistyka
MNiSW 100
Pediatria Polska
MNiSW 70
Pediatric Endocrinology Diabetes and Metabolism
MNiSW 20
Farmakoterapia w Psychiatrii i Neurologii
MNiSW 5
Phlebological Review
MNiSW 70
Physiotherapy Quarterly
MNiSW 20
Physiotherapy Review
IF 0.3
MNiSW 20
Pielęgniarstwo Chirurgiczne i Angiologiczne
MNiSW 40
Pielęgniarstwo w Opiece Długoterminowej
IF 0.6
MNiSW 40
Polish Journal of Pathology
IF 1.6
MNiSW 70
Polish Journal of Radiology
IF 0.1
MNiSW 20
Postępy w chirurgii głowy i szyi
MNiSW 40
Prenatal Cardiology
Psychiatria Spersonalizowana
IF 1.7
MNiSW 70
Reumatologia
MNiSW 20
Rozprawy Społeczne
MNiSW 20
TRENDS in Sport Sciences
ŚRODA, 23 LIPCA
Rekonstrukcja rządu. Sobierańska-Grenda zamiast Leszczyny?
22.07.2025
1
– Rząd bez Izabeli Leszczyny i Adama Bodnara? Tak wynika z nieoficjalnych informacji o zmianach w rządzie. Ruchy kadrowe na tych stanowiskach są niemal przesądzone. Najbardziej prowdopodobne wydaje się, że nowym szefem resortu zdrowia zostanie Jolanta Sobierańska-Grenda radca prawny, prezes Zarządu Szpitali Pomorskich. Nazwisko to podała „Gazeta Wyborcza” a „Menedżer Zdrowia” powierdził w swoich źródłach.
 
AID u osób z cukrzycą typu 2
22.07.2025
Systemy automatycznego podawania insuliny (AID) rewolucjonizują jakość życia pacjentów z cukrzycą typu 1. Wykorzystano w nich możliwość integracji systemów ciągłego monitorowania glikemii (CGMS) z osobistymi pompami insulinowymi. Teraz naukowcy zbadali zasadność ich zastosowania u osób z cukrzycą typu 2.
 
Lifting czy skomplikowana operacja?
22.07.2025
1 lipca w szpitalach po raz kolejny zwiększyły się pensje – wynika to z ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, której duch może i był słuszny, lecz wykonanie okazuje się zbyt kosztowne, niesprawiedliwe i coraz bardziej absurdalne. Najwyższy już czas przystąpić zatem do działania. Pytanie, czy wystarczy lifting przepisów... 
 
Kobiety z nadciśnieniem zagrożone sztywnością tętnic
22.07.2025
Badania naukowców dowiodly, że kobiety po 40. z podwyższonym ciśnieniem krwi (BP) lub nadciśnieniem po trzrech dekadach są zagrożone wystąpieniem sztywności tętnic. Wzorca tego nie zaobserwowano u mężczyzn w tym samym wieku.
 
Zmiany w refundacji leków i Prawie farmaceutycznym przyjęte
22.07.2025
Sejmowe komisje – do spraw Deregulacji oraz Zdrowia – po przeprowadzeniu pierwszego czytania oraz rozpatrzeniu projektu nowelizacji ustawy o refundacji leków oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (druk nr 1429) wniosły do Sejmu o uchwalenie przepisów. Podobny wniosek złożyły w sprawie przepisów zawartych w projekcie ustawy o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne (druk nr 1378).
 
Kancerogenne zaburzenia rytmu dobowego?
22.07.2025
Jelita i mikrobiom jelitowy są szczególnie wrażliwe na rozregulowanie zegara dobowego. Nowe badania dowodzą, że zakłócenia spowodowane przez ekspozycję na światło w nocy, nieregularne odżywianie, problemy ze snem zwiększają ryzyko zachorowania na raka jelita.
 
Elektroniczna rejestracja wciąż czeka na decyzje KPRM
22.07.2025
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów miała 22 lipca zająć się projektem dotyczącym wprowadzenia centralnej e-rejestracji. Jednak ze względu na zaplanowaną na jutro rekonstrukcję rządu posiedzenie przeniesiono na piątek 25 lipca.
 
AstraZeneca zainwestuje w USA 50 mld dol. w produkcję leków
22.07.2025
AstraZeneca zamierza zainwestować w Stanach Zjednoczonych 50 mld dol. w produkcję leków oraz badania i rozwój. Inwestycja ma zostać zrealizowana do 2030 r. – ogłosił 2 lipca dyrektor generalny koncernu Pascal Soriot. Przedsięwzięcie jest oceniane jako reakcja na politykę celną prezydenta USA Donalda Trumpa.
 
Superbakterie w natarciu
22.07.2025
Mikroorganizmy oporne na działanie antybiotyków – superbakterie – mogą zabić miliony ludzi do 2050 r., co oznacza wzrost śmiertelności z tego powodu rzędu 60 proc. Straty poniesie także globalna gospodarka. Sięgną one 1,7 bln dol. rocznie – czytamy w raporcie opublikowanym przez think tank Centrum Rozwoju Globalnego (CGD). Najbardziej ucierpią mieszkańcy Chin, USA i Unii Europejskiej. 
 
L4 pod palmami
22.07.2025
Specjalista medycyny pracy, przeglądając zwolnienia lekarskie wystawione przez lekarzy szpitala w L., natrafił na jedno dotyczące niezdolności do pracy doktora Jana W., który w czasie choroby opublikował na portalu społecznościowym fotografię z egzotycznej plaży. Wzburzony tym odkryciem postanowił odegrać rolę sygnalisty.
 
Dwudziestolecie kongresu Top Medical Trends
22.07.2025
Od 13 do 15 marca 2026 r. odbędzie się największy kongres medyczny w Polsce dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i specjalistów, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę, nawiązać kontakt z autorytetami naukowymi oraz wymienić doświadczenia zawodowe – Top Medical Trends. Jak co roku na spotkanie edukacyjne z ekspertami zapraszamy do Centrum Kongresowego Międzynarodowych Targów Poznańskich. 
 
Naukowcy z UJ opracowali nową terapię na osteoartrozę
22.07.2025
Nowa metoda leczenia osteoartrozy (OA), czyli choroby zwyrodnieniowej stawów – opracowana na Uniwersytecie Jagiellońskim – daje obiecujące wyniki w badaniach klinicznych – poinformowało Centrum Transferu Technologii UJ, które odpowiada za komercjalizację terapii.
 
Światowy Dzień Mózgu – co z polską neurologią?
22.07.2025
W obchodzonym 22 lipca Światowym Dniu Mózgu eksperci PTN alarmują, że polska neurologia jest na granicy wydolności. – Choć terapie chorób układu nerwowego są coraz skuteczniejsze, to bez zdecydowanych reform system ochrony zdrowia nie udźwignie ich wdrażania. Potrzebujemy stworzenia ogólnopolskiej sieci neurologicznej, wzorem sieci onkologicznej – apeluje prof. Alina Kułakowska.
 
Kwadrans na przyjęcie pacjenta – NRL krytycznie o projekcie
22.07.2025
– SOR-y są przeciążone. Zamiast wsparcia – rozporządzenie z 15-minutowym limitem na przyjęcie pacjenta od zespołu ratownictwa medycznego w szpitalach, bez wyjątków – pisze Naczelna Rada Lekarska, negatywnie opiniując projekt rozporządzenia w sprawie maksymalnego czasu na przyjęcie pacjenta od zespołu ratownictwa medycznego w szpitalach.
 
Świętuj z nami Światowy Dzień Mózgu – dołącz do specjalistycznych wydarzeń
22.07.2025
Z okazji Światowego Dnia Mózgu przypominamy, jak ważna jest troska o zdrowie układu nerwowego – zarówno poprzez profilaktykę, jak i rozwój wiedzy specjalistycznej. Z tej okazji zapraszamy specjalistów neurologii do udziału w wydarzeniach poświęconych tej dziedzinie medycyny.
 
Zakres danych wprowadzanych do systemu KSK – projekt
21.07.2025
Resort zdrowia publikuje projekt rozporządzenia, w którym określa zakres danych, jakie ośrodki kardiologiczne będą musiały wprowadzać do systemu Krajowej Sieci Kardiologicznej, oraz terminy realizacji.   
 
Chirurg nie jest internistą, a internista chirurgiem
21.07.2025
Do Ministerstwa Zdrowia wpłynęła petycja w sprawie zapewnienia na szpitalnym oddziale ratunkowym wykwalifikowanego personelu. W ocenie jej autora nie powinna występować sytuacja, w której lekarz udziela świadczeń, nie mając odpowiednich kwalifikacji (specjalizacji) z danej dziedziny.
 
NMOSD zbyt często mylone z SM
21.07.2025
Pacjenci z NMOSD (chorobą Devica) często są błędnie diagnozowani i leczeni w kierunku SM (stwardnienia rozsianego). Tymczasem są to odmienne jednostki chorobowe i wymagają innej terapii. Eksperci apelują do decydentów o uwzględnienie potrzeb pacjentów z NMOSD w systemie ochrony zdrowia.
 
MZ pozostawia procent od procedury
21.07.2025
1
Podczas spotkania Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia poświęconego wynagrodzeniom pracowników medycznych resort wycofał się z zapowiedzi ograniczenia wynagrodzeń lekarzy na kontraktach. Lekarze odetchnęli z ulgą w przeciwieństwie do związkowców, którzy podkreślili, że pensje kontraktowców zjadają budżet na leczenie.
 
27 osób na jedno miejsce na kierunek lekarski
21.07.2025
Śląski Uniwersytet Medyczny zakończył główny etap rejestracji kandydatów na studia stacjonarne jednolite magisterskie oraz studia pierwszego stopnia. W tegorocznej rekrutacji uczelnia odnotowała łącznie 18 107 zgłoszeń. Najtrudniej będzie się dostać na kierunek lekarski w Bielsku-Białej. Tu o jedno miejsce będzie walczyło 27 chętnych.
 
Rodzice dziecka chorującego na błonicę odpowiedzą za brak szczepień u syna
21.07.2025
Rodzice dziecka, które w marcu trafiło do wrocławskiego szpitala z objawami błonicy, odpowiedzą przed sądem za brak obowiązkowych szczepień u syna. Wrocławska prokuratura oskarżyła ich o narażenie dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia.
 
Rytm mikrobiomu i zdrowie metaboliczne
21.07.2025
Naukowcy dowiedli, że rytmy mikrobiologiczne w jelitach są dostosowane do pory jedzenia i do czasu, w którym drobnoustroje jelitowe są najbardziej aktywne. Zbadali także rolę zmodyfikowanych bakterii wprowadzanych do mikrobiomu gospodarza na jego zdrowie metaboliczne.
 
Czy potrzebna jest ustawa gwarantująca minimalne wynagrodzenia?
21.07.2025
– Jako minister zdrowia doprowadziłem w 2017 r. do uchwalenia ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Dzięki temu zniknęły patologie w postaci niegodnie niskich wynagrodzeń. Chęć uchylenia lub zawieszenia jej działania uważam za nieporozumienie – komentuje w „Menedżerze Zdrowia” Konstanty Radziwiłł.
 
Czy zakażona pacjentka jest nosicielką cholery?
21.07.2025
Minister Izabela Leszczyna podkreśliła, że mamy do czynienia z jednym przypadkiem osoby zakażonej bakterią przecinkowca cholery. – Czym innym jest zakażenie, a czym innym bycie chorym na tę chorobę. W ciagu kilku dni dowiemy się, czy zakażona pacjentka jest nosicielką toksyny – wskazała szefowa resortu.
 
Zakażenie cholerą – trwają badania toksyny
21.07.2025
– U pacjentki ze Stargardu wykryto bakterię cholery, a badania toksyny cholery są w toku – ponformował prof. Miłosz Parczewski, konsultant krajowy ds. chorób zakaźnych. Materiał do badań został wysłany do stacji sanitarno-epidemiologicznej, trwa też hodowla w szpitalnym laboratorium. W ciągu kilku dni powinny być znane wyniki.
 
Na IX Konferencję Rak Piersi – Onkologia i Plastyka zapraszamy już 5 i 6 września!
21.07.2025
Kierownikiem naukowym wydarzenia jest niezmiennie dr hab. n. med. Dawid Murawa, prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego, konsultant wojewódzki w dziedzinie chirurgii onkologicznej i dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu.
 
Refluks przełyku może zwiększać ryzyko neoplazji okrężnicy?
21.07.2025
Badania obejmujące osoby starsze wykazały, że podtypy choroby refluksowej przełyku (GERD), takie jak nadżerkowe zapalenie przełyku, nienadżerkowa choroba refluksowa i przełyk Barretta, wiązały się ze zwiększonym ryzykiem neoplazji okrężnicy.
 
 
IF 1.7
MNiSW 70
Postępy Dermatologii i Alergologii
IF 1.4
MNiSW 40
Postępy w Kardiologii Interwencyjnej
IF 1.0
MNiSW 70
Postępy Psychiatrii i Neurologii
MNiSW 20
Postępy Rehabilitacji
IF 0.3
MNiSW 40
Alkoholizm i Narkomania
IF 0.6
MNiSW 20
Alergologia Polska - Polish Journal of Allergology
IF 1.7
MNiSW 70
Anaesthesiology Intensive Therapy
IF 3.3
MNiSW 100
Archives of Medical Science
Archives of Medical Science - Aging
Archives of Medical Science - Atherosclerotic Diseases
Archives of Medical Science - Civilization Diseases
IF 5.0
MNiSW 140
Biology of Sport
MNiSW 70
BioTechnologia
IF 1.6
MNiSW 70
Central European Journal of Immunology
IF 1.7
MNiSW 20
Clinical and Experimental Hepatology
IF 1.3
MNiSW 70
Współczesna Onkologia
IF 1.1
MNiSW 70
Current Issues in Personality Psychology
Current Topics in Diabetes
IF 0.9
MNiSW 20
Przegląd Dermatologiczny
eOnkologiaNews
IF 0.4
MNiSW 20
Family Medicine & Primary Care Review
IF 1.6
MNiSW 70
Folia Neuropathologica
MNiSW 40
Forum Ortodontyczne
IF 2.5
MNiSW 40
Przegląd Gastroenterologiczny
IF 0.2
MNiSW 20
Health Problems of Civilization
IF 1.2
MNiSW 40
Health Psychology Report
IF 0.3
MNiSW 20
HIV & AIDS Review. International Journal of HIV-Related Problems
IF 1.0
MNiSW 40
Human Movement
IF 1.2
MNiSW 70
Journal of Contemporary Brachytherapy
MNiSW 100
Journal of Health Inequalities
IF 2.8
MNiSW 140
Journal of Human Kinetics
Journal of Obstetrics and Gynecological Investigations
MNiSW 20
Journal of Stomatology
IF 1.3
MNiSW 20
Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska
MNiSW 40
Klinika Oczna
Kurier Medyczny
Lekarz POZ
IF 0.5
MNiSW 100
Studia Medyczne
IF 0.2
MNiSW 20
Medycyna Paliatywna
Menedżer Zdrowia
IF 1.7
MNiSW 40
Przegląd Menopauzalny
IF 0.3
MNiSW 40
Neuropsychiatria i Neuropsychologia
MNiSW 20
Problemy Pielęgniarstwa
Okulistyka
MNiSW 100
Pediatria Polska
MNiSW 70
Pediatric Endocrinology Diabetes and Metabolism
MNiSW 20
Farmakoterapia w Psychiatrii i Neurologii
MNiSW 5
Phlebological Review
MNiSW 70
Physiotherapy Quarterly
MNiSW 20
Physiotherapy Review
IF 0.3
MNiSW 20
Pielęgniarstwo Chirurgiczne i Angiologiczne
MNiSW 40
Pielęgniarstwo w Opiece Długoterminowej
IF 0.6
MNiSW 40
Polish Journal of Pathology
IF 1.6
MNiSW 70
Polish Journal of Radiology
IF 0.1
MNiSW 20
Postępy w chirurgii głowy i szyi
MNiSW 40
Prenatal Cardiology
Psychiatria Spersonalizowana
IF 1.7
MNiSW 70
Reumatologia
MNiSW 20
Rozprawy Społeczne
MNiSW 20
TRENDS in Sport Sciences
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.